24.8 C
Скопје

Tag : здравствен систем

Вести Свет

Навалица од пациенти: Унгарските болници под огромен притисок поради пандемијата со ковид-19

Слободен печат
Директорката на унгарското јавно здравство, Сесилија Мулер денеска изјави дека болниците во земјата се под огромен притисок поради зголемениот број на случаи со ковид-19, и...
Вести Регион

Грчкиот здравствен систем повторно под притисок: Во областа Атика болниците се преполни

Слободен печат
Очигледно е дека постои притисок врз здравствениот систем, особено во Атика, со кој верувам дека управуваме многу задоволително, изјави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време...
Вести Свет

Јапонија прогласи вонредна состојба: Здравствениот систем пука под товарот на епидемијата на коронавирусот

И.И.
Јапонските здруженија на лекари, медицински сестри и уште седум други медицински професионални здруженија денеска прогласија вонредна состојба во здравството и апелираа до владата да го...
Вести Регион

Здравствениот систем во Грција и понатаму дише на респиратор, регистрирани 1.677 нови случаи и 95 починати

И.И.
Министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас на денешната редовна прес конференција за состојбата со пандемијата во земјата рече дека и по пет седмици карантин,...
Вести Регион

Мицотакис: Кога ќе се намали притисокот врз здравствениот систем, тогаш ќе се вратиме во нормален ритам

И.И.
Ќе можеме да му се вратиме на нормалниот ритам, само тогаш кога ќе бидеме апсолутно сигурни дека е значајно намален притисокот врз националниот здравствен систем,...
Вести Регион Слајдер

Предупредување од експерт во Албанија: Здравствениот систем е пред целосен колапс

Слободен печат
Со овие бројки на новозаразени и починати лица од ковид-19, здравствениот систем во Албанија за неколку дена ќе доживее колапс, предупреди експертот од јавното здравство,...
Вести Свет Слајдер

Меркел предупредува: Германскиот здравствен систем е пред „пукање“

Слободен печат
Канцеларката Ангела Меркел предупреди дека германскиот здравствен систем би можел да дојде до колапс, доколку бројот на новозаболени со ковид-19 продолжи неконтролирано да расте. Таа...
Вести Свет

Попушта здравствениот систем: Европските влади мора да преземат итни мерки

Слободен печат
Европските влади мора да преземат итни мерки насочени кон јавното здравство за да се спречи преоптоварувањето на здравствени системи со зголемување на бројот на лица...
Вести Регион

Кон: Здравствениот систем во Србија е под голема тензија

Слободен печат
Епидемиологот Предраг Кон вели дека здравствениот систем, поради големиот број пациенти заразени со Ковид-19, е под голема тензија, но дека сè уште е под контрола...
Вести Македонија Слајдер

МЗ: Го мобилизираме целиот здравствен систем

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека капацитетите во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и Градската општа болница „8 Септември“, преку систем на ротација се...