Tag : западен брег

Вести Свет

Египет, Јордан, Франција и Германија: Анексијата ќе им наштети на нашите односи со Израел

 Министрите за надворешни работи на Египет, Јордан, Франција и Германија денеска преку заедничко соопштение остро се спротивставија  на планот на Израел за еднострана анексија на...
Вести Свет

Палестинските власти се заблагодарија на сите противници на израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат
Палестинските власти им се заблагодарија на државите, верските и граѓанските организации и на поединците кои се спротивставија на израелската анексија на Западниот Брег. Палестинското Министерство...
Вести Свет

Ривалите Фатах и Хамас обединети против израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат
Водачите на Хамас и Фатах, двете ривалски палестински фракции, на денешната виртуелна прес-конференција ги осудија плановите на Израел за анексија на делови од Западниот Брег....
Вести Свет

Десетици илјадници Палестинци протестираат во Газа против планот на Израел за анексија

Слободен печат
Десетици илјадници Палестинци денеска протестираа во Газа против идејата на Израел за анексирање на делови од Западниот Брег. Насобраните вееја палестински знамиња и извикуваа пароли...
Вести Некатегоризирано Свет

Нетанјаху: Ги продолжуваме разговорите за припојување на делови од Западниот Брег

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека разговорите со САД за плановите за анексија на окупираниот палестински Западен Брег ќе продолжат „овие денови”, посочувајќи дека...
Вести Свет

Башеле: Израелската анексија на Западен Брег ќе биде погубна за целиот регион

Слободен печат
Високата комесарка на Обединетите нации за човекови права Мишел Башеле денеска изјави дека планот на Израел да започне со анексирање на делови од окупираниот Западен...
Вести Свет

Советниците на Трамп не можат да се договорат за конечниот план за анексија на Западниот брег

Слободен печат
Најблиските советници на американскиот претседател Доналд Трамп не можат да се договорат дали ќе го поддржат планот на Израел за анексија на делови од окупираниот...
Вести Свет

Младенов: Израелската анексија на Западниот брег може да доведе до насилство

Слободен печат
Претставникот на ОН за Блискиот Исток, Николај Младенов, денеска го предупреди Израел дека спроведувањето на планот за анексија на делови од Западниот Брег може да...
Вести Свет

Хамас се заканува: Израелската анексија на Западниот Брег е објавување војна

Слободен печат
 Военото крило на палестинското движење Хамас денеска предупреди дека планот на Израел за анексија на делови од Западниот Брег ќе се смета за „објавување војна”...
Вести Свет

Помпео: Израел треба да одлучи дали ќе го анектира Западен Брег

Слободен печат
Американскит државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека Израел треба да одлучи дали ќе изврши анексија на делови од окупираниот Западен Брег, како што вети...