-2 C
Скопје

Tag : Захариева

Вести Македонија Слајдер

Захариева: Упатен е остар вербален демарш до МНР за запаленото бугарско знаме во Вевчани

Слободен печат
Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева на Фејсбук напиша дека му порачала на бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов да реагира за запаленото...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

За која политичка гарнитура во Бугарија „навива“ македонската Влада

Невкусно и лигаво е кога македонските претставници во преговарачкиот процес со Бугарија ги правдаат навредите, лагите, говорот на омраза и простотилакот на некои бугарски политичари...
Вести Македонија Слајдер

Османи и Захариева во претстојните денови ќе разменат предлози за Акцискиот план

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Бујар Османи оваа недела оствари комуникација со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева, при што беше договорено претстојните...
Вести Македонија Слајдер

Захариева: Не инсистираат сите во ЕУ да ја видат Македонија како членка на Унијата

Слободен печат
Бугарија повеќе од другите земји-членки на Европската Унија (ЕУ) и прекуокеанските земји сака Северна Македонија да стане членка на Еврозоната, но нашата поддршка не е...
Вести Македонија

До кога Македонците ќе ги слушаат навредите од Каракачанов?

Весна Тодоровска
Додека министерката за надворешни работи Екатерина Захариева „мирува“, со изјави кои „играат по нервите“ на Македонците, (најверојатно поради европската „слава“ со изјавата кога Тито го...
Ви Препорачуваме Колумни

Летаат во авион Тито, Хитлер и Захариева…

Сашо Орданоски
Таман кога помисливме дека, барем за годинава, Софија малку ќе нè одмори од својот антиталент за толкување на политиката за добрососедство, гледаме дека вревата од...
Вести Македонија Слајдер

Захариева: Не очекувајте Бугарија да ги затвора очите

Слободен печат
Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева истакна дека позицијата на Бугарија не е лесна за разбирање и оти не може да се очекува Софија...
Вести Македонија Слајдер

За Скопје не е јасно во што е проблемот, Софија ја дообјаснува позицијата

Слободен печат
Сакаме да најдеме решение со Бугарија зашто сме пријатели, но не е јасно во што е проблемот, порача вчера премиерот Зоран Заев. Вели дека македонската...
Вести Македонија Слајдер

Захариева: Нашата позиција не е лесна за разбирање, но ќе продолжиме да ја објаснуваме

Слободен печат
Бугарија не го смени мислењето дека местото на сите земји од Западен Балкан е во ЕУ. Софија инсистираше на видливи резултати во спроведувањето на Договорот...
Вести Македонија

Бугарија ги бранeше својот национален интерес и националната позиција, нема да ја промени својата позиција кон Северна Македонија

Слободен печат
И покрај блокадата од Чешка и Словачка на текстот со заклучоците за прашањата за проширување на ЕУ со образложение дека тој содржи „концепт на фалсификување...