13 C
Скопје

Tag : Захариева

Вести Свет

Захариева е подготвена да разговара сериозно, но не и да ги прекинува дипломатските односи со Русија

Слободен печат
Ќе имаме многу сериозен разговор со рускиот амбасадор во Бугарија. Ова за Нова ТВ го изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи во оставка...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Захариева: Последните постапки на властите во Скопје не ни даваат многу оптимизам

Слободен печат
Дали е нормално во 21 век да не може да се каже дека сте државјанин на две земји?, прашува бугарската министерка за надворешни работи, осврнувајќи...
Вести Македонија

Захариева се огради од Џамбаски: Бугарија нема територијални претензии, а Владата во Скопје да не молчи за ИФИМЕС

Слободен печат
Шефицата на бугарската дипломатија ја прозва македонската Влада за извештајот на Институтот ИФИМЕС од Љубљана, потенцирајќи дека предизборниот спот на Џамбаски доаѓа по тридневен молк...
Вести Македонија Слајдер

Захариева тврди дека нејзиниот став за Скопје нема врска со изборите во Бугарија

Слободен печат
Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева нагласува во интервју за бугарскиот „24 Часа” дека нејзиниот став за Скопје, нема никаква врска со изборите....
Вести Македонија Слајдер

Бујар Османи со силна поддршка до Захариева за разрешување на случајот со шпионажа во корист на Русија

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Бујар Османи и изрази поддршка на неговата бугарска колешка, Екатерина Захариева, за справување со случајот со откриената група за шпионажа, која...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Бугарските услови не се европски, но исто ни се фаќа

Соња Христовска Угриновска
Решавањето на спорните прашања со Бугарија не е нов услов на ЕУ за Македонија да ги почне преговорите за членство, уверува министерот за надворешни работи...
Вести Регион Слајдер

Захариева е позитивна на коронавирус

Слободен печат
Вицепремиерката и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, била позитивна на ПЦР тестот, соопштија од прес-службата на Министерството. Од таму додаваат дека таа е во...
Вести Македонија Слајдер

Скопје до Софија – да се внимава на наративот и да се избегнуваат провокации

Слободен печат
Да се внимава на наративот и да се избегнуваат провокации. Да се практикуваат европските вредности, а сојузништвото во НАТО и очекуваната блиска соработка во рамките на...
Вести Македонија Слајдер

Захариева: Заплашуваат Бугари и во 21 век не им ги признаваат правата на самоопределување

Слободен печат
Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на самоопределување, изјави денеска за БНТ, Екатерина Захариева, вицепремиер и министер за надворешни работи...
Вести Македонија Слајдер

Османи на итна средба со Захариева во Софија

Слободен печат
Централна точка на преговорите очекувано е да биде акцискиот план меѓу двете земји, велат од Владата. Министерот за надворешни работи Бујар Османи веќе е на...