4 C
Скопје

Tag : воспитување

Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

Јапонски совети за секој родител: Како од вашето дете да изградите здрава личност уште од мали нозе!

Слободен Печат
Јапонските деца се меѓу најздравите и најсреќните во светот, откри истражувањето објавено во научното списание „Лансет“. Резултатите од истражувањето исто така открија дека јапонските деца...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Постои ли решение за љубомората меѓу децата?

Слободен печат
Според некои истражувања, идеална разлика меѓу две деца е четири или пет години. Постарите деца повеќе не се толку љубоморни, затоа на родителите им е...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Родителски трик на Кејт Мидлтон што ќе ве воодушеви: Зошто постојано го допира принцот Џорџ по главата?

Слободен Печат
Навистина не е лесно да се биде родител, но Кејт Мидлтон, војвотката од Кембриџ, има еден метод што може да им помогне на многумина. Иако...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Контроверзни родители открија како ги одгледуваат децата: Мајката ги дои со години, не се вакцинирани и не одат на училиште

Слободен Печат
Адел Ален (36) од Велика Британија стана позната во јавноста кога во 2016 година нејзината ќерка изврши „мала нужда“ во студиото за време на снимањето...
Магазин Семејство

Револуционерна метода на воспитување? Дали сте слушнале за правилото 3-6-9-12?

Слободен печат
Зависноста од интернет зазема замав толку што во светот започнаа да се отвараат и клиники за лекување. Експертите од сите краеви на светот се здружија...
Магазин Семејство

Пет совети за новопечените родители

Слободен печат
Предизвиците кои одгледувањето на децата ги носи со себе се навистина големи без оглед на нивните години. Експертите нудат неколку совети, па послушајте ги. 1....
Магазин Семејство

Овие 7 нешта им беа дозволени на ДЕЦАТА ОД 80-ТЕ И 90-ТЕ, но не и на денешните

Слободен печат
Модерното време многу го промени светот, а со тоа и начинот на воспитување и водење на домаќинството....
Магазин Семејство

Валканото дете е СРЕЌНО дете!

Слободен печат
Како што се раѓа детето, тоа некако доаѓа во комплет со дамки и еден куп валкани алишта. Но, тие не претставуваат товар, затоа што бебето...
Магазин Семејство

Нивната култура е речиси недостижна: Трикови за воспитување на децата од јапонските родители (ВИДЕО)

Слободен печат
Јапонските деца се најпознати по нивната љубезност, пријателски и искрен однос, кој тешко можете да го сретнете на друго место во светот. Нивната култура е...
Магазин Семејство

Како да воведете дисциплина без да ги казнувате децата?

Слободен печат
Кога родителите мислат на дисциплинирање на своите деца, тоа си го преведуваат во казнување. Но, казнувањето си има своја цена. Тоа прави децата да се...