Tag : вооружување

Вести Регион

Српски медиуми: Косово тајно се вооружува

Слободен печат
Косово тајно се вооружува, пишуваат српските медиуми. Пристигнувањето на вториот дел од контингентот на оклопни возила од САД, неделава, го потврди и командантот на Косовските...
Вести Свет

Американско-руските преговори за контрола на вооружувањето, Кина ја одби поканата

Слободен печат
Специјалниот претставник на претседателот на САД, Маршал Билингсли, идната недела во Австрија ќе се сретне со Сергеј Рјабков, руски заменик министер за надворешни работи, откако...
Вести Свет

Америка одобри продажба на 16 воени бродови: „Нема да се наруши балансот на силите“

Слободен печат
Американскиот Стејт департмент издал одобрение на Украина да и продаде 16 нови воени бродови во вкупна вредност од 600 милиони долари. Пентагон ваквото соопштение го...
Вести Свет

Русија и понуди на Америка продолжување на договорот „Нов старт“

Слободен печат
Продолжување на договорот „Нов старт“ на уште пед години и понуди Русија на Америка, а со овој договор се предвидува и воспоставување нови механизми на...
Вести Свет

Помпео и Лавров разговараа за контрола на вооружувањето

МИА Агенција
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска телефонски разговараше со неговиот руски колега Сергеј Лавров за следните чекори во врска со контролата на оружјето, соопшти американскиот...
Вести Свет

Столтенберг: Алијансата останува посветена на контролата на вооружување

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави оти Алијансата ќе остане целосно посветена на контролата на вооружување и разоружвање, додека подготвува одговор на руското...
Вести Свет

Најмногу оружје продаваат фирмите од САД, рускиот профит од вооружување намален

Слободен печат
Сто најголеми компании во светот за производство на оружје и понудувачи на воени услуги минатата година го зголемија профитот за речиси пет отсто, објави Меѓународниот...
Вести Свет

Путин до офицерите: Новото руско оружје е без конкуренција

Слободен печат
Претседателот на Русија, Владимир Путин, денес рече дека новото руско оружје нема да има конкуренција во светот, но и дека Русија нема никому да се...
Вести Регион

Вучиќ точно знае колку оружје имаат Хрватска и Албанија

Слободен печат
Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера вечер гостуваше во емисијата „Прашалник“ на радиотелевизијата на Србија. Додека тој во живо зборуваше на телевизиската програма, голем број на...
Вести Свет

Русија ќе ги вооружува космонаутите за да се заштитат од диви животни

Слободен печат
Русија ќе ги вооружи своите космонаути со посебни пиштоли со кои би требало да се заштитат од диви животни, доколку слетаат во далечни и ненаселени...