Tag : вонредна

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пендаровски: Нова вонредна состојба од 14 дена (ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски објави дека ќе потпише нови 14 дена вонредна состојба почнувајќи од утре. Тој ова го соопшти по одржувањето на седницата на Советот...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Владата прави проценки дали ќе се продолжи вонредната состојба

Горан Наумовски
Владата се уште нема донесено одлука дали вонредната состојба во земјава ќе продолжи и во наредниот период. Премиерот Оливер Спасовски, кој денеска беше на увид...
Вести Економија

Германија најави повеќе пари за буџетот на ЕУ

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во обраќање пред пратениците во Бундестагот најави повисоки исплати на германски средства во буџетот на Европската унија. – Во духот...
Вести Македонија Слајдер

Вонредната состојба го зголеми ризикот од семејно насилство

МИА Агенција
Поради пандемијата со Ковид-19 во земјава е воведена вонредна состојба. Сите граѓани се затворени во своите домови, па така и жртвите заедно со насилниците ги...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Потребно е продолжување на вонредната состојба

За да продолжи ефикасното справување со кризата, потребна е одлука за вонредна состојба. Во ситуација кога Собранието е распуштено, Владата, преку механизмите што ги има...
Вести Македонија

Советот за безбедност ќе одлучува за продолжување на вонредната состојба

Советот за безбедност на Република Македонија денеска ќе одржи седница на која се очекува да расправа и донесе одлука за продолжување на вонредната состојба во...
Вести Економија

Граѓаните бараат укинување на скапата тарифа за струја додека трае вонредната состојба

Слободен печат
Група граѓани бара воведување евтина тарифа на струјата за време на вонредната состојба, заради повисоките режиски трошоци поради наредбите за останување дома како заштита од...
Вести Македонија

Дескоска: Владата донесе државничка одлука

Слободен печат
Владата денеска ја донесе најтешката одлука од своето постоење, а тоа е одлуката да побара прогласување на вонредна состојба. Прогласувањето на вонредна состојба е државничка...
Вести Македонија

БЕСА: Итно да се прогласи вонредна состојба

Слободен печат
Движењето БЕСА внимателно ја следи состојбата создадена co ширењето на пандемијата од СОVID-19. Ново настанатата ситуацијата го нарушува нормалното функционирање на општеството ја го доведува во...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Претседателот ќе прогласи вонредна состојба

Слободен печат
Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека претседателот на државата има надлежности за прогласување вонредна состојба и додава дека тоа се очекува од него да го...