12.8 C
Скопје

Tag : вегетаријанци

Вести Здравје Свет Слајдер

Студија: Ризикот од тешка форма на ковид-19 е 59 отсто помал кај вегетаријанците

Слободен печат
Вегетаријанците имаат помал ризик од тешка форма на ковид-19, се нагласува во студија спроведена во шест земји. За луѓето кои исклучиле месо од нивната исхрана,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Сиромаштијата ги принуди да бидат вегетаријанци – месото во Пакистан сега е ексклузива за богатите

Слободен печат
Раџа Ајуб е сопственик на еден ресторан во Исламабад и секој ден оди до околните продавници и купува зеленчук. Овој 55-годишник веќе десет години има...
Здравје Магазин

Веганите и вегетаријанците имаат поголем ризик од мозочен удар

Слободен печат
Вегетаријански и вегански начин на исхрана намалува ризик од срцеви заболувања, но носи поголем ризик од мозочен удар, покажала голема студија објави Би-Би-Си. Студијата објавена...