16 C
Скопје

Tag : вархеј

Вести Регион

Вархеј: Европа се грижи за БиХ

МИА Агенција
Еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеј и претседателот на Советот на министри на БиХ, Зоран Тегелтија, изјавија дека денешната испорака на 10,5 илјади вакцини...
Вести Регион Слајдер

Вархеј: Борбата против корупцијата во Црна Гора е клучна цел за пристапување во ЕУ

Слободен печат
Борбата против корупцијата е клучна цел во процесот на пристапување на Црна Гора во ЕУ, изјави еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј, додавајќи дека Европската комисија...
Вести Регион

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Слободен печат
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј изјави дека Европската комисија ќе воспостави механизам за распределба на вакцините од земјите членки на ЕУ кон партнерските држави. „Специјален...
Вести Македонија

ВИДЕО | Милевска: Во обид да постигне некаков резултат, кабинетот на Вархељ како да губи компас

Слободен печат
Последните вести се дека Британците прифатиле одредени измени во Законот за внатрешниот пазар, кои би можеле да бидат доволни за Брисел да прифати некаков договор...
Вести Македонија

Вархеји разговарал со Заев и Мицкоски за изборите и состојбата со Ковид-19

Слободен печат
Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји вечерва телефонски разговарал со лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христија, Мицкоски. Теми, како што...
Вести Македонија

Османи- Вархеји: Дозволен пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Слободен печат
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска одржа видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји, на кој разговарале...