23 C
Скопје

Tag : Валентин Инцко

Вести Регион Слајдер

Инцко: „Мирната разделба“ може да се толкува како закана за суверенитетот на БиХ

Слободен печат
Валентин Инцко, претставникот за Босна и Херцеговина во ЕУ, уште еднаш го прозва Милорад Додик за оспорување на Дејтонскиот мировен договор, територијалниот интегритет и суверенитетот...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Ќе има ли нов меѓународен висок претставник за БиХ?

Многумина во Босна беа шокирани кога истражувачкиот информативен портал „Истрага“ објави напис во последната недела од 2020 година, во кој се тврди дека Германија работи...
Вести Регион

Две и пол децении од Дејтон: САД, Франција, В. Британија и Германија со oсуда за Додик и поддршка на Инцко

Слободен печат
Претставниците на САД, на Франција, на Велика Британија и на Германија во Советот за безбедност на Обединетите Нации (ОН) синоќа изразија поддршка на високиот претставник...
Вести Регион

Инцко: Дејтон се политизира, пораките на негирање на БиХ доаѓаат од Република Срспка

Слободен печат
Дејтонскиот мировен договор се политизира и толкува во полза на политичките партии, a пораките за негирање на БиХ доаѓаат главно од Република Српска, изјави синоќа...