Tag : вакција

Вести Свет

Фаучи: Не можеме со сигурност да сметаме на ефикасна вакцина

Слободен печат
Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави денеска дека САД не можат со сигурност да сметаат на ефикасна вакцина против Ковид-19, предупредувајќи дека дневниот број на...
Вести Свет Слајдер

Од есен „европска вакцина“ достапна за сите во ЕУ и светот по ниска цена

Слободен печат
Оваа есен сите граѓани на Европската унија би можеле да добијат вакцина против ковид-19. Како што велат, тоа ќе биде европска вакцина, иако ќе биде...
Вести Свет

Гутереш: Вакцината против коронавирус ќе биде светско јавно добро достапно на сите

Слободен печат
Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш денеска, на отворањето на меѓународниот самит за собирање средства за вакцинација, изјави дека идната вакцина против новиот коронавирус мора...
Вести Свет

Руски истражувачи на себе тестирале вакцина против Ковид-19

Слободен печат
Руските истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси. – Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија...
Вести Свет

Експериментална вакцина на „Иновио“ произведува заштитни антитела кај глувци

Слободен печат
Американската компанија за имунотерапија „Иновио Фармасјутикалс” објави денеска дека нејзината експериментална вакцина за спречување инфекција на новиот коронавирус, покажала дека се произведуваат заштитни антитела и...
Вести Свет

Крамер: Наскоро вакцина против Ковид-19, рестрикции ќе има до крајот на мај

МИА Агенција
Вакцината против коронавирусот ќе биде достапна многу скоро, а  рестрикциите со кои сега се соочуваме ќе траат до средината или крајот на мај, за Дојче...
Вести Македонија Слајдер

Здравствен дом Скопје: Вакцинацијата на децата се одвива во сите поликлиники од 12 до 18 часот

Слободен печат
Поради актуелната состојба со коронавирусот, вакциналните пунктови во сите наши поликлиники работат од 12 до 18 часот, објави на својот ФБ профил Здравствен дом Скопје. Посочуваат...
Вести Свет

Американските научници ја почнаа првата фаза од тестирањето на вакцината за коорнавирусот

Слободен печат
Американските научници ја почнаа првата фаза од тестирањето на вакцината за коорнавирусот врз луѓето, во надеж дека во рекорден рок можат да ја развијат потенцијалната...
Вести Свет

Европски регуларен одбор за лекови одобри пуштање во промет вакцина против ебола

Слободен печат
Надлежниот Европски регулаторен одбор за лекови денеска препорача вакцината против ебола на компанијата „Мерк & Ко” да добие дозвола за пуштање во промет, со што...