8 C
Скопје

Tag : УНЕСКО

Вести Свет

Чавушоглу: Ќе го информираме УНЕСКО за Аја Софија

Слободен печат
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека Анкара ќе го извести УНЕСКО за чекорите преземени во врска со Аја Софија, откако на...
Вести Свет

УНЕСКО жали поради одлуката на турските власти за Света Софија

Слободен печат
УНЕСКО жали поради одлуката на турските власти за промената на статусот на Света Софија, изјави директорката на Oрганизацијата за oбразование, наука и култура на Обединети...
Вести Македонија

Макрадули: Брендот УНЕСКО го штитиме со активностите од НП „Галичица” и оние во рамки на Планот за чист воздух

Слободен печат
Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, денеска од Охрид порача дека брандот УНЕСКО што го поседува охридскиот регион се брани и со...
Вести Македонија Слајдер

Се руши хотел дивоградба на самиот брег на Охридското езеро (ВИДЕО)

Слободен печат
Општина Охрид спроведува акција за рушење на хотел дивоградба, кој се наоѓа на самиот брег на Охридското Езеро, и истиот е во близина на бетонската...
Вести Свет

УНЕСКО: Речиси 260 милиони деца немале пристап до училиште во 2018 година

Речиси 260 милиони деца во светот немале пристап до училиште во 2018 година, се наведува во денеска објавениот извештај на УНЕСКО, додавајќи оти пандемијата со...
Вести Свет

УНЕСКО изрази загриженост за употреба на прекумерната сила врз новинарите

Слободен печат
Генералната директорка на УНЕСКО, Одри Азуле, денеска изјави дека е „загрижена поради зголемувањето на насилството врз новинарите” што известуваат за демонстрации, потсетувајќи дека „слободата на...
Културен печат

Креативност во самоизолација: Проект „Уметноста на маските – Уметниците против Ковид-19“

Тони Димков
Канцеларијата на УНЕСКО во Бејрут заедно со невладината организација МЕАДОВС (Медитерански напори за унапредување и развој на широко распространета одржливост) упатија покана до уметниците ширум...
Вести Македонија

Номинации за 20. Награда на УНЕСКО за образование за девојки и жени

Слободен печат
Државите членки на УНЕСКО може да поднесат номинации за 20-тата Наградa за образование за девојки и жени за 2020 година, која е финансирана од Народна...
Свет

УНЕСКО свика итен состанок откако 13 земји ги затворија училиштата поради Ковид -19

Слободен печат
Речиси 300 милиони ученици во светот не одат на училиште, а Италија е последна во низата земји кои затвораат училишта со цел да го запрат...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски: Сите треба да работиме за зачувување на Охрид како град на УНЕСКО

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски, ја прими Искра Стојковска, основач и програмски координатор за зачувување на Охридскиот регион од еколошкото здружение на граѓани Фронт 21/42. Пендаровски на...