20 C
Скопје

Tag : туристички работници

Вести Економија Слајдер

Туристичките агенции во колапс, се придружуваат на протестот на угостителите

Слободен печат
Секторот туризам е еден од најпогодените сектори во периодот на пандемијата, за нашите државјани се затворени границите на речиси сите европските држави, а поради рестриктивните...
Вести Македонија

Туристичко-угостителската комора бара итна финансиска помош

Слободен печат
Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори бара итна финансиска помош за овој сектор по одлуката на Владата за затворање на угостителските објекти како дел...
Вести Македонија

Туристичкиот сектор бара исплата на поддршката за февруарските плати

Слободен печат
 Туристичкиот сектор бара финансиска помош за опстанок и ликвидност на компаниите, како и исплата на ветената поддршка за февруарските плати. Според секторот, и по една...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Над 70 туроператори од цел свет виртуелно се во Македонија

Весна Дамчевска
Денеска и утре во Македонија, се одржува Петтата туристичка берза во организација на Националната асоцијација за дојдовен туризам во Македонија (НАИТМ), а со поддршка од...
Вести Економија Слајдер

Туристичките работници сè уште очекуваат реакција од Владата, по вчерашниот мирен протест (ВИДЕО)

Слободен печат
Ана Марија Алексова, еден од организаторите на вчерашниот мирен протест на туристичките работници, денеска во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ ги објасни барањата на туристичките...
Вести Македонија

В среда туристичките работници на мирен протест пред Владата

Слободен печат
Со мирен протест пред Владата, в среда, на 29 јули, туристичките работници ќе се обидат уште еднаш да укажат дека без поддршка од државата не...
Вести Економија Слајдер

Пријавување на цело работно време и бенефициран стаж – Угостителите и туристичките работници со барање до Владата да се намали сивата економија

Слободен печат
Синдикатот за угостителство и туризам при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС инспириран од состојбата на вработените во дејностите на угостителството и туризмот,...