Tag : трајан димковски

Вести Економија

Димковски: Наша цел е да инвестираме во развојот на сточарството

МИА Агенција
Македонските бачила од високо планинските региони во земјава годинава за првпат добија струја со средства од Програмата за рурален развој за 2019 година. Набавени се...
Вести Економија

Димковски: Рокот за плаќање за државна закупнина за државно земјоделско земјиште за 2019. се продолжува за три и пол месеци

Слободен печат
Владата донесе уредба за продолжување на рокот за плаќање за државна закупнина за државно земјоделско земјиште за 2019 до 12 ноември 2020 година, односно рокот...
Вести Економија Слајдер

Димковски: Храна ќе има, субвенции ќе се исплаќаат – Вишокот јагниња ќе ги откупува државата

Слободен печат
Она што можеби на прв поглед изгледа маргинално е прилично драматично -предупредувањата дека постои ризик за недостиг од храна во светот. ФАО, СЗО, СТО предупредуваат...
Вести Економија

Димковски: Раноградинарите ќе бидат исклучени од забраната за движење во викенд деновите, за останатите земјоделци кои имаат неодложни активности ќе се издаваат дозволи

Слободен печат
Со оглед на новите проширени мерки за ограничување на движење за време на викенд деновите од 16:00 часот до 05:00 часот, што ги донесе Владата...
Вести Економија

Димковски: Целата прехранбена индустрија е мобилизирана и нема простор за паника

Слободен печат
И покрај вонредната состојба во која се наоѓа државава поради коронавирусот, активносите во земјоделството продолжуваат. Се сервисираат услугите кон производителите, субвенциите редовно се исплаќаат и...
Вести Македонија Слајдер

Димковски и Трипуновски се скараа за исплатата на субвенциите

Слободен Печат
Субвенциите редовно ќе се исплаќаат без оглед на распишување избори и слично. Сто и десет милиони евра се ставени во буџетот и како оди динамиката...
Вести Македонија

Земјава на осмото место во светски рамки по количините фрлена храна

Слободен печат
Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) ја рангира земјава на осмото место во светски рамки по количините фрлена храна според бројот на жители....
Вести Економија

Димковски: Воведувањето нови технологии и ефикасни советодавни услуги, клучно за конкурентно земјоделство

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, од денеска во следните два дена е во официјална посета на Република Словенија. Во рамки на посетата,...
Вести Македонија

Димковски: МЗШВ не може директно да влијае на преговорите меѓу лозарите и винариите

Слободен печат
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) не може директно да се вклучи и да влијае во преговорите меѓу лозарите и винариите, единствено може да...
Вести Економија

Димковски на посета во Ресен

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски ќе биде во посета на Ресен. Димковски, како што соопшти МЗШВ, ќе се сретне со градоначалникот на...