• тимотеј

Тимотеј: Aктот на СПЦ дел од процесот за добивање официјален Томос од Вселенската патријаршија

Владиката Тимотеј смета дека документот што денеска српскиот патријарх Порфириј му го врачи на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан, е всушност акт со кој се потврдува написмено она што српскиот патријарх го соопшти во Скопје. Тој во изјава за Сител телевизија вели дека ова е дел од процесот до конечно добивање на официјалниот Томос од …

Тимотеј: Aктот на СПЦ дел од процесот за добивање официјален Томос од Вселенската патријаршија Read More »