Tag : тензии

Вести Свет

Хамнеи: Американските санкции за Иран се криминален акт

Слободен печат
Иранскиот Врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, американските санкции кон неговата земја ги нарече “криминален акт”, пренесоа британските медиуми. Зборувајќи денеска на националната телевизија Хамнеи...
Вести Свет

Јужна Кореја ќе им се придружи на САД во обезбедување на важна стратешка точка на Блискиот исток

Слободен печат
Јужна Кореја ќе испрати воен брод со 300 морнари во Ормутски Теснец, соопшти јужнокорејското Министерство за одбрана. Таквата одлука е донесена на барање на САД,...
Вести Свет

Промените во агендата го спречуваат иранскиот шеф на МНР да отпатува во Давос

Слободен печат
Иранскиот министер за надворешни работи нема да учествува на Светскиот економски форум во Давос бидејќи, како што наведува Техеран, организаторите „изненадно ја промениле агендата“. –...
Вести Свет

Иран планира да го тужи Трамп за убиството на Сулејмани

Слободен печат
Иран планира да го тужи американскјиот претседател Доналд Трамп за убиството на командантот на специјалните единици Кудс на Иранската револуционерна гарда, генералот Касем Сулејмани, соопшти...
Вести Свет Слајдер

НОВИ ТЕНЗИИ: Руски брод агресивно му се приближил на американски разурнувач (ВИДЕО)

Слободен печат
Руски борбен брод „агресивно“ се приближил кон американски разурнувач во Северноарапското море, соопшти денска Базата на американска морнираци во Бахреин, јавува Ројтерс.   A Russian...
Вести Свет

Првиот човек на француското МНР тврди: Иран наскоро би можеле да имаат нуклеарно оружје

Слободен печат
Иран би можел да има нуклеарно оружје за една до две години доколку земјата продолжи да не го почитува нуклеарниот договор од 2015 година, изјави...
Вести Свет

Зеленски: Не е исклучено дека ракета го погодила авионот, но не е ниту потврдено

Слободен печат
Претседателот на Украина Владимир Зеленески не ја исклучува можноста дека ракета го срушила украинскиот патнички авион, но напоменува дека таа констатација се уште не е...
Вести Свет

Мишел го повика Рохани да избегне преземање неповратни чекори

Слободен печат
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел во телефонски разговор го повика иранскиот претседател Хасан Рохани да избегне преземање неповратни чекори и изрази надеж за смирување...
Вести Свет

Австрија ги предупреди своите граѓани: „Не патувајте во Иран“

Слободен печат
Министерството за надворешни работи на Австрија издаде соопштение со кое ги предупредува своите граѓани за опасностите од патување во Иран, јави дописникот на МИА од...
Вести Свет

Ердоган повика на смирување на тензиите меѓу соседот Иран и НАТО сојузниците САД

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди на ескалација на тензиите меѓу нивниот сосед Иран и НАТО сојузникот САД, додавајќи дека Анкара „ги користи сите располжливи...