Tag : тензии

Вести Свет

Меркел за тензиите меѓу Турција и Грција во Егејот: Мала е разликата меѓу конфликт и мирно решение

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска укажа дека долгогодишните тензии меѓу Турција и Грција може да ги доведат двете земји до раб на конфликт и тоа...
Вести Регион

Кипар е подготвен за дијалог со Турција, но не под закана

Слободен печат
Кипар е подготвен да почне дијалог со Турција со цел да се надминат разликите, но не под закани, изјави денеска претседателот на овој медитерански остров,...
Вести Свет

Лавров: Деструктивните активности на САД носат тензии во различни делови на светот

Слободен печат
Москва и Пекинг сметаат дека деструктивните активности на Вашингтон доведуваат до зголемување на тензиите во различни делови на светот, изјави денеска рускиот министер за надворешни...
Вести Регион Слајдер

Продолжува тензијата во Источниот Медитеран – Грција и Турција со нови Навтекс

Слободен печат
Нова навигациска информација (Навтекс) издаде Турција за сеизмички истражувања во Источниот Медитеран до 1 септември, на што, според грчките медиуми, Грција одговорила со контра- Навтекс...
Вести Економија

Пад на акциите на азиските берси на најниско ниво за шест месеци

Слободен печат
Азиските акции денеска се „лизнаа“ на најниско ниво во последните шест месеци бидејќи кинеско – руските тензии го нагризаа оптимизмот кој владееше на пазарите оваа...
Вести Свет

САД: Смирување на тензиите меѓу Анкара и Атина во Источен Медитеран

Слободен печат
 САД се загрижени поради тензиите меѓу Атина и Анкара, откако Турција изрази планови да врши сеизмички истражувања и дупчења на морското дно во Источен Медитеран,...
Вести Економија

Нов удар за Кина – Франција ја ограничува 5г опремата на „Хуавеи“?

Слободен печат
Француските власти ги предупредија компаниите за телекомуникации кои планираат да купат 5г опрема од „Хуавеи“ дека нема да може да ја обноват лиценцата кога истата...
Вести Економија

Тензиите меѓу двете држави растат: Индија воведува повисоки царини за производите од Кина

Слободен печат
Индија планира да воведе повисоки царини за артиклите од Кина и построга контрола на квалитетот на кинеските увезени производи, а тоа пак зборува дека воените тензии...
Вести Свет

Тензиите на границата со Кина ја натераа Индија да го забрза купувањето на руски С – 400

Слободен печат
Индискиот министер за одбрана, Раџнат Синг најави дека ќе ја посети Русија каде ќе се сретне со рускиот колега Сергеј Шојгу. На посетата главна тема на...
Вести Регион

Продолжија тензиите во Будва: Граѓаните тргнаа кон полициската станица, па се вратија пред општината на повик на свештениците (ВИДЕО)

Слободен печат
Во Будва вечерва околу 18.30 часот повторно дојде до пораст на тензиите. Граѓаните тргнаа кон полициската станица, но специјалнта полициска единица повторно излезе. Меѓутоа, тие...