Tag : СВП

Културен печат

СВП 2020: Со „Двоумење“ Ива стана најмладата добитничка на „Браќа Миладиновци“

Тони Димков
Младата поетеса Ива Дамјановски за книгата „Двоумење“ (издание на „ПНВ Публикации)“ е годинашен добитник на најпрестижната поетска награда „Браќа Миладиновци“, што СВП ја доделуваат за...
Културен печат

СВП 2020: Редуцирана форма на поетскиот фестивал

Тони Димков
Поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ ќе се одржи од 28 до 30 август со редуциран број учесници поради пандемијата на ковид-19. Околностите дозволуваат да...
Вести Култура Слајдер

Тасевски: Ние се подготвуваме за најдоброто сценарио, СВП да се одржат во редовниот термин

Слободен печат
Тодорче Тасевски, директор на Струшките вечери на поезијата во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ потврди дека поради пандемијата, спремни се за сите сценарија во врска...