• студио

Џеф Безос го купи Џејмс Бонд: Амазон стана сопственик на филмското студио за 8,45 милијарди долари

Американскиот гигант за интернет-трговија „Amazon“ го купува холивудското филмско и телевизиско студио „MGM“, кое снимаше филмови за Џејмс Бонд и други хитови. „Amazon“ ќе плати 8,45 милијарди долари за „MGM“, со што ќе биде втора по големина зделка по купувањето на ланецот супермаркети „Whole Foods“ за скоро 14 милијарди долари во 2017 година. Ова е најново …

Џеф Безос го купи Џејмс Бонд: Амазон стана сопственик на филмското студио за 8,45 милијарди долари Read More »