Tag : стари

Вести Свет

Каде „потфрли“ шведскиот систем во заштита на штитениците во домовите за стари лица?

Слободен печат
Повеќе од половина од жртвите од новиот корона вирус во Шведска се стари лица, станари во домови за стари. Некои од здравствените работници веруваат дека...
Вести Свет

Шведска ја менува стратегијата во борбата со корона вирусот

Слободен печат
Премиерот на Шведска, Стефан Лофвен, планира да потроши над 220 милиони долари на здравствени лица кои би се грижеле за заштита на најстарата популација во...
Вести Регион

Тиодоровиќ: Уште 33 заразени со коронавирус од домот за стари лица во Ниш

Слободен печат
Во приватниот дом за стари лица „Ескулап” во Ниш, каде во изминатите неколку дена беше потврден коронавирус кај двајца вработени, денес болеста е потврдена кај...
Вести Регион

Дом за стари лица во Грција ставен во карантин, најмалку 12 позитивни на коронавирус

Слободен печат
Дом за стари лица во областа Неа Макри во источниот дел на регионот Атика, од доцна синоќа е во карантин, по наредба на заменик-министерот за...
Вести Свет

Над сто лица заразени во дом за стари во Будимпешта

Слободен печат
Во домот за нега на стари и изнемоштени лица, во сопственост на градот Будимпешта,кој има капацитет за 544 луѓе, заразени 100 лица соопшти шефицата на здравствената служба...
Вести Свет

Најмалку 884 лица починале во старските домови во Франција

Слободен печат
Француските здравствени власти ги дадоа првите официјални бројки за бројот на смртните случаи во старските домови од почетокот на кризата. Според нецелосните бројки, досега починале...
Вести Свет

Шпанското здравството во агонија: Немаме ниту маски, ниту заштита!

Слободен печат
Шпанија станува се позагрозено подрачје и се поголемо жариште на глобалната пандемија со корона вирусот, а нивниот главен центар сега е претворен во една од...
Вести Свет

Белгија нема да ги хоспитализира старите лица заболени од КОВИД – 19

Слободен печат
Возрасните луѓе во Белгија, сместени во домови за старци, кои се со лошо здравје нема да бидат примени в болница доколку се заразени со Ковид-19....
Вести Свет Слајдер

Ова се најстарите луѓе што го победија коронавирусот

Слободен печат
Коронавирусот како што е веќе познато е зараза која е најсмртоносна за постарите луѓе. Сепак, има случаи како овие каде тие биле постарите пациенти успеале...
Вести Економија

„Стоп“ за дизел возилата од први јануари во Брисел

Слободен печат
Од први јануари стапува на сила нова регулатива во Брисел со која се забрануваат стари дизел возила, забраните се постепени до 2025-та кога речиси сите...