Tag : спомен плоча

Вести Македонија Слајдер

Серечи: Она што се случува на плоштадот во Скопје е прво поради незнаење, второ заради личните интереси

Слободен печат
На 110-годишнината од раѓањето на светицата Мајка Тереза, беше откриена спомен-плоча во спомен на нејзиниот живот и дело. Таа беше откриена во центарот на Скопје...
Вести Скопје

Ќе се направи соодветен поплочен пристап до спомен-плочата на Мајка Тереза, потврди Шилегов

Слободен печат
Ќе направиме соодветен пристап до спомен обележјето на Мајка Тереза во текот на денешниот ден, и со тоа ќе излеземе во пресрет и на барањета...
Вести Македонија

На Античкиот театар во Охрид поставена спомен-плоча за Горан Стефановски

Слободен печат
На Античкиот театар во Охрид денеска е поставена спомен-плоча во чест на познатиот македонски писател и драматург Горан Стефановски. Спомен-плочата е изработена по повод годишнината...
Вести Регион

Во Приштина откриена спомен плоча во чест на жртвите на 11 септевмри во САД

Слободен печат
Во дворот на Владата на Косово утрово е откриена спомен-плоча во чест на жртвите на терористичкиот напад на 11 септември 2011 година во Соединетите Американски...
MacedonianAlbanian