6 C
Скопје

Tag : службен весник

Вести Економија

Фирмите добија нов рок, до петок треба да достават барање за помош за плати

Место до денеска, работодавачите и самостојните вршители на дејност, до петок треба да поднесат барање за финансиска помош за плати. Ова е новиот рок, за...
Вести Македонија Слајдер

Значително поевтинуваат тужбите, новиот тарифник за судски такси стапува на сила

Лука Андреев
Откако финализира и собраниската процедура, наскоро во практика ќе започне да се применува изменетиот Закон за судски такси, со кој тарифникот за тужба и противтужба...
Вести Македонија Некатегоризирано Слајдер

Без маски уште денеска, се чека на Службен весник

Лука Андреев
Задолжителното носење маски на отворено се уште не е стапено на сила. За измените на Законот за заштита од заразни болести да бидат правосилни неопходно...
Вести Македонија Слајдер

Лукаревска и Костовски кои станаа пратеници не се веќе директори на УЈП и на Службен весник

МИА Агенција
Сања Лукаревска и Мартин Костовски, кои станаа пратеници во Собранието од редовите на СДСМ и коалицијата „Можеме” по одржаните парламентарние избори, се повлекуваат од директориските...
Вести Македонија Слајдер

Директорот на „Службен весник“ во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

Слободен печат.
Директорот на „Службен весник“ Мартин Костовски предмалку на својот Фејсбук профил објави дека ќе биде во 14-дневна самоизолација поради контакт со директорката на Управата за...
Вести Македонија

Службен весник за време на вонредна состојба само во електронска форма

Слободен печат
 Издавањето на службеното гласило „Службен весник на Република Северна Македонија” за време на вонредна состојба ќе се врши само во електронска форма. – Согласно Уредбата...