Tag : славко јаневски

Ви Препорачуваме Култура

Васко Серафимов, музичар: Невкусот e опасно орудие за манипулација

Ј.К.Д
Аудио-видео материјалот на композиторот и музичар Васко Серафимов „Срце“, меѓу бројните креативни игри, содржи и креативна дружба со поезијата на Славко Јаневски. Писателот Јаневски често...
Културен печат

РОМАН на годината: Дваесет наслови го минаа првиот круг

Тони Димков
Комисијата за годинашната награда „Роман на годината“, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, а под генерално покровителство на...
Вести Скопје

Шилегов ќе предложи 2020 да биде година на Славко Јаневски

Слободен печат
Градоначалникот Петре Шилегов, на наредната седница на Советот на Град Скопје ќе предложи 2020 да биде прогласена за година на Славко Јаневски, во чест на...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Ѕвездан Георгиевски: Славко Јаневски сакаме да го внесеме во 21-от век (ВИДЕО)

Слободен печат
По повод стогодишнината од раѓањето на Славко Јаневски, Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности што го носи неговото име, во среда (15 јануари)...
Вести Култура

„Насон прочитана книга“ од Соња Манџук – добитник на наградата „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман на годината

Слободен печат
Ракописот со наслов „Насон прочитана книга“ од авторката Соња Манџук е победник на првото издание на книжевната награда „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман на годината...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Најубавото македонско интервју некогаш направено

Слободен печат
На денешен ден, 1978 година во Скопје почина Спасе Куновски (25.09.1929 – 01.08.1978), еден од доајените на македонската современа ликовна уметност. Куновски е еден од...