Tag : шинѕо абе

Останатo Спорт

Јапонците не сакаат да се организираат Олимписките игри!?

Слободен печат
Повеќе од 70 проценти од Јапонците гласаа против одржување на Летните Олимписки игри во Токио следното лето. 36,4 проценти од нив сметаат дека треба повторно...
Вести Свет Слајдер

Абе: Високите температури во текот на летото, веројатно нема да го спречат пренесувањето на новиот коронавирус

Слободен печат
Јапонскиот премиер Шинзо Абе изјави денеска дека високите температури во текот на летото веројатно нема да го спречат пренесувањето на новиот коронавирус, имајќи предвид дека...
Вести Свет

Абе: Јапонија продолжува да ја поддржува работата на СЗО

Слободен печат
Јапонскиот премиер Шинзо Абе изрази благодарност до Светската здравствена организација за нејзиното ангажирање во борбата против коронавирусот и најави дека Јапонија и натаму ќе дава...
Вести Свет

Јапонскиот премиер предизвика лути реакции на Твитер: Што се замислува, кој е (ВИДЕО)

Слободен печат
Твитер порака на јапонскиот премиер Шинѕо Абе во која ги повикува сонародниците да останат дома поради коронавирусот предизвика лути реакции на социјалните мрежи. Тој е...
Ви Препорачуваме Останатo Спорт

Јапонците го најавија одложувањето на Олимписките игри

Слободен печат
Јапонскиот премиер Шинзо Абе денеска за прв пат најави дека неговата земја сериозно ја разгледува опцијата за одложување на Олимписките игри кои од 24 јули...
Вести Свет

Јапонскиот премиер доби овластувања неопходни за борба против ширењето на Ковид-19

Јапонскиот Парламент денеска донесе закон со кој му се овозможува на премиерот, за време на вонредна состојба, да ги затвори училиштата, да забрани јавни собири...
Вести Свет

Јапонија ја одбележа 9. годишнина од трагедијата во Фукошима: Официјалната церемонија и бдеењата откажани поради коронавирусот (ВИДЕО)

Марина Дамческа
Јапонија денеска ја одбележа деветтата годишнина од разорната природна катастрофа и несреќата во нуклеарката во Фукошима, но официјалните комеморации и бедеењата се откажани од страв...
Вести Свет

ЗА СЕВЕРНА КОРЕЈА НЕМА ДИЛЕМИ: Шинѕо Абе е најглупавиот човек во историјата!

Слободен печат
Севернокорејските власти денеска соопштија дека јапонскиот премиер Шинѕо Абе е „најглупавиот човек во историјата” на човештвото, предупредувајќи го дека наскоро „пред нос” може да има...
Вести Свет

Претставник на Северна Кореја го нарече јапонскиот премиер „идиот”

Слободен печат
Северна Кореја го нарече јапонскиот премиер Шинзо Абе „идиот” бидејќи неодамна ја критикуваше воената вежба на оваа земја. Во изјава од претставник на Министерството за...
Вести Свет

Партијата на јапонскиот премиер Шинѕо Абе води на изборите за Горниот дом на Парламентот

МИА агенција
Либералната демократска партија на јапонскиот премиер Шинѕо Абе освои најголема поддршка од неопределените гласачи на вчерашните избори за Горниот дом на јапонскиот Парламент, јавуваат локалните...