шинѕо абе Archives - Слободен печат

Tag : шинѕо абе

Вести Планета

ЗА СЕВЕРНА КОРЕЈА НЕМА ДИЛЕМИ: Шинѕо Абе е најглупавиот човек во историјата!

Слободен печат
Севернокорејските власти денеска соопштија дека јапонскиот премиер Шинѕо Абе е „најглупавиот човек во историјата” на човештвото, предупредувајќи го дека наскоро „пред нос” може да има...
Вести Планета

Претставник на Северна Кореја го нарече јапонскиот премиер „идиот”

Слободен печат
Северна Кореја го нарече јапонскиот премиер Шинзо Абе „идиот” бидејќи неодамна ја критикуваше воената вежба на оваа земја. Во изјава од претставник на Министерството за...
Вести Планета

Партијата на јапонскиот премиер Шинѕо Абе води на изборите за Горниот дом на Парламентот

МИА агенција
Либералната демократска партија на јапонскиот премиер Шинѕо Абе освои најголема поддршка од неопределените гласачи на вчерашните избори за Горниот дом на јапонскиот Парламент, јавуваат локалните...
Вести Планета

Средбата на 20-те водечки економии во светот започна

Слободен печат
Средбата на врвот на 20-те водечки економии во светот почна денеска во јапонскиот град Осака. Премиерот на Јапонија, Шинѕо Абе ги поздрави учесниците по што...
Вести Регион

Јапонија во улога на медијатор? Шинзо Абе во историска посета на Иран

Слободен печат
Јапоонскиот премиер Шинзо Абе наскоро ќе го посети Иран во обид да се намалат тензиите меѓу Техеран и Вашингтон, соопшти денеска портпаролот на јапонската влада...
Вести Ви Препорачуваме Планета

Трамп присуствуваше на сумо турнир (ФОТО)

Слободен печат
Американскиот претседател, Доналд Трамп на својот твитер профил се пофали дека присустувал на сумо турнир, при неговата работна посета на Јапонија. Американскиот претседател и првата...
Вести Планета

Трамп им порача на Јапонците дека нема подобро време за инвестирање во САД

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп ги охрабри јапонските бизнисмени да ги зголемат инвестициите во Америка и објасни дека ќе се позанимава со трговскиот дебаланс меѓу САД...