Tag : Сеул

Спорт Фудбал

Само во Јужна Кореја: Бараа манекенки на трибините, а добија секси кукли

Слободен печат
Екипата на Сеул за првиот натпревар во новата сезона во домашното првенство одлучи да порача 30 кукли, од кои 28 се женски, а две машки...
Вести Свет

Учител се заразил со коронавирус во ноќен клуб: Криел дека бил на забава, па ги заразил и учениците

Слободен печат
Властите на Јужна Кореја пронашле уште 28 случаи на коронавирус поврзани со ноќните клубови во Сеул, вкупно 119. Заменикот министер за здравство, Ким Ганг Лип...
Вести Свет Слајдер

Сѐ за неуспешниот севернокорејски обид за атентат на претседателот на Јужна Кореја

Слободен печат
Во последните децении Северна Кореја, често во вестите најмногу се поврзува поради заканите со превентивно нуклеарно уништување на своите непријатели. Режимот во Пјонгјанг не запира...
Спорт Фудбал

Фудбалерот на Тотенхем го посети Сеул, Сон мора во карантин

Слободен печат
Сон Хеунг Мин во четвртокот се врати од Јужна Кореја во Лондон, а Тотенхем веднаш го препушти на англиските здравствени власти кои го ставија во...
Вести Свет

Стјуардеса која работела на летови меѓу Сеул и Лос Анџелес е позитивна на коронавирус

Слободен печат
Стјуардеса на „Кореан Ер“ која била позитивна на новиот коронавирус работела на летови меѓу Сеул и Лос Анџелес, соопшти корејскиот Центар за контрола и превенција...
Вести Свет

Кинескиот министер за надворешни работи во посета на Сеул за првпат по четири години

Слободен печат
Шефот на кинеската дипломатија е во посета на Сеул за првпат по четири години бидејќи двете држави настојуваат да ги поправат односите нарушени по распоредувањето...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МАКЕДОНСКИ УСПЕХ ВО СЕУЛ: Студенти освоија златен медал за велосипед што чисти воздух

Слободен печат
Македонски студенти освоија златен медал на меѓународната изложба во Сеул, во Јужна Кореја, со пронајдокот на велосипед со тркало кое го чисти воздухот. „Пронајдокот „Филтер...
Вести Свет

Северна Кореја лансирале два нови „непознати проектили“

Слободен печат
Северна Кореја денеска истрела два „непознати проектили” кои паднаа во море, соопшти јужнокорејската армија. Проектилите биле истрелани од околината на Тонгчон во покраината Кангвон, југоисточниот...
Вести Свет

Мун: Сеул ќе пружи рака ако Токио избере дијалог

Слободен печат
Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска изјави дека Јапонија треба да се осврне на своето империјалистичко минато, но оти Сеул ќе пружи рака ако...
Вести Свет

Северна Кореја лансираше нова ракета

Слободен печат
Северна Кореја утрово лансираше проектил, кој, според јужнокорејските власти, најверојатно е балистичка ракета со кус дострел. Лансирањето на ракетата имало за цел да го провери...