Tag : Сашо Ордановски

Ви Препорачуваме Колумни

Лесно е да си ситничава опозиција во време на криза

Сашо Орданоски
Заев е мафијаш, криминалец, предавник, злотвор, со крвави раце, убиец, терорист, крадец, неспособен, будала, провинцијалец, женомрзец, мажомрзец, детомрзец, уште предавник и уште криминалец, неспособен на...
Ви Препорачуваме Колумни

„Само мртов комуњара е добар комуњара“!?

Сашо Орданоски
Јас разбирам дека во секое општество има еден мал процент умоболници кои, после трагичната погибија на младиот лекар и активист на СДСМ на скопска „Рузвелтова“,...
Ви Препорачуваме Колумни

Инаетот не е политичка стратегија

Сашо Орданоски
Повторно една неверојатна дилема во Собранието: во услови на светска пандемија, кога десетици парламенти во светот, меѓу кои и во најстарите демократии, поминаа на можноста...
Ви Препорачуваме Колумни

Ќе потклекне ли Борисов пред Каракачанов и Москва?

Сашо Орданоски
Расправиите помеѓу Грција и Македонија и помеѓу Бугарија и Македонија се од различна природа. Со различни последици. Со Грците имавме „имотно-правни“ недоразбирања како што двајца...
Колумни

Епидемиолошки „Руски рулет“

Сашо Орданоски
Ете што била работата: дечкото, кој е сопственик на скопскиот бар „Мош“, викендов се женел, за докторка од Штип. „Викенд за паметење!“, вели еден од...
Вести Македонија Слајдер

Јорданоски: Во оваа криза се покажа колку медиумите се лесни за контрола – Тие се пресудни за демократијата и едно здраво општество

Слободен печат
Тоа што можеби сега е светски тренд, а нас не дочекува во Македонија со една релативна неподготвеност, а тоа е каде ќе оди слободата, демократијата...
Колумни

Останете здрави и живи, после ќе му ја мислиме за изборите!

Вчерашната прес-конференција на Владата, со која се објави подигнувањето на нивото на рестрикциите во движењето на територијата на целата земја, и реакциите по неа, ме...
Ви Препорачуваме Колумни

Изборните кампањи ќе ги решат изборите

Сашо Ордановски
ВМРО-ДПМНЕ влегува во полна внатрепартиска кондиција за претстојните избори. Партијата веќе редовно информира дека е реформирана и обединета, последниот чекор во промените се тргањето на...
Ви Препорачуваме Колумни

Со ваква младина – оф-ле-ле иднина!

Сашо Орданоски
Доколку не ви е јасно во која насока, на краток и среден рок, се движи македонското општество, а со тоа и земјата, ви препорачувам барем...
Ви Препорачуваме Колумни

„Експрес лонецот“ на македонските скандали

Сашо Ордановски
Се молат сите кои поседуваат папки со уредно документирани тешки политички и криминални афери и скандали, како од СДСМ (власт) и од ВМРО-ДПМНЕ (опозиција), така...