• Руско државјанство

Путин му додели руско државјанство на Едвард Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му одобрил руско државјанство на „свиркачот“ Едвард Сноуден, јавија руските државни медиуми. Поранешниот консултант на американската разузнувачка служба од 2013 година живее во Русија, каде побара азил. Руските власти пред две години му дадоа постојана дозвола за престој на Сноуден, кого Америка го бара за да одговара за велепредавство. На …

Путин му додели руско државјанство на Едвард Сноуден Read More »