Tag : роми

Вести Македонија

Шахпаска: Секоја година во предучилишниот образовен процес се вклучуваат 350-400 деца Роми

Слободен печат
Министерската за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска се сретна со Реџепали Чупи, директор на Ромскиот едукативен фонд со седиште во Белград, со кој...
Вести Македонија

Маричиќ во писмо до европратеникот Ромео изразува загриженост за инцидентот со Ромите

Слободен печат
По повод писмото на европратеникот Франц Ромео, во кое се изразува загриженост за непријатниот насилен инцидент против групата на Роми кој се случи неодамна, министерот...
Вести Македонија

Европската Комисија ја осуди полициската бруталност против Ромите во Битола

Слободен печат
Европската Комисија е запознаена и ја осудува полициската бруталност против лицата од ромско потекло во Битола минатата недела, јави дописничката на МИА од Брисел. –...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т
Скандалозна полициска бруталност ги остави со чувство на горчина сите што вчеравечер го погледнаа видеото објавено на социјалните мрежи, а во кое полициски службеници маченички...
Вести Македонија

Реакција на битолската болница: Во ниту еден момент не беше одбиена интервенција за пациентите од сообраќајната несреќа

В.Т.
Откако Слободен печат денеска побара одговор од ЈЗУ Клиничка Болница Битола дали е вистина дека Ромите кои биле нападни од полицијата не добиле соодветна медицинска...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Претепаните Роми од битолската полиција сведочеа во живо: Не малтретираа како стока, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

Слободен печат.
Ромите кои во вторникот направиле сообраќајка по што биле претепани од страна на сообраќајната полиција во Битола, преку обраќање во живо на фејсбук сведочеа што...
Вести Македонија

Реакција на Хелсиншки комитет: Најстроги казни за бруталните полицајци

Слободен печат
Видео снимката на полицска бруталност врз припадник на ромската заедница што денеска се прошири на социјалните мрежи и во медиумите покажува за непрофесионалниот однос, за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА ДЕЛО: Тројца полицaјци претепаа Роми во Битола (ВИДЕО)

В.Т.
На социјалните медиуми вирално се споделува видео на кое се гледа како полициски службеници брутално тепаат Роми. Видеото се рашири денеска, но според АВАЈА, граѓанска...
Вести Свет

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат
Една четвртина од децата Роми страдаат од неухранетост, а животниот век на Ромите во Европа е пократок за десет години во споредба со другите европјани,...
Вести Македонија

Средношколци од Берово добија таблети за наставата во новата учебна година

Слободен печат
На ученици Роми во гимназијата „Ацо Русковски” во Берово им се доделени таблети за да имаат подобри услови за учење во 2020/2021 година, информираше директорот...