18 C
Скопје

Tag : роми

Вести Регион Слајдер

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат
Брачна двојка од Бугарија, барана од полицијата за шверц на новороденчиња во Грција, се уапсени во Германија и наскоро ќе бидат екстрадирани, соопштило Државното правобранителство...
Вести Македонија

Шахпаска: Ромите да добијат еднаква можност за напредок и интеграција во општеството

Слободен печат
 Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска учествуваше на онлајн Форумот за Западен Балкан: Дијалог на високо ниво за социо-економското влијание на пандемијата...
Вести Македонија

ВИДЕО | Пенкалото е нашето оружје, потребна е институционална борба за правата на Ромите – ништо не решаваме ако се правиме „Сандокан“ преку ФБ

Слободен печат
Жители од кочанската населба „Трајаново трло“ претепале 10 годишно дете (Ромче) за наводна кражба (не се знае што е украдено). Веднаш по настанот на одредени...
Вести Македонија

Светски Ден на Ромите – И покрај желбите и честитките, Ромите сè уште најчести жртви на расизмот и дискриминацијата

Слободен печат
Во најновиот број на „Слободен печат“ читајте:     – Проекции на премиерот Зоран Заев за масовната имунизација – Во април ќе пристигнат повеќе од...
Вести Македонија

ВИДЕО | Мемети: Дискриминацијата е резултат на онаа свест која што владее во општеството

Слободен печат
За поздрав е тоа што во извештајот на Амнести интернешнл се нотираат сите индивидуални случаеви кои треба да бидат и се патоказ за институциите како...
Вести Македонија

Царовска: Заеднички да градиме нови генерации со интеркултурни вредности и недискриминација

Слободен печат
Пристапот до квалитетно образование за секое дете е врвен приоритет на Министерството за образование и наука и на Владата. Затоа со новата концепција за основно...
Вести Македонија

Меѓународниот ден на Ромите, 8 април, неработен за ромската заедница

Слободен печат
 Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РСМ, 8 април 2021 година (четврток), Меѓународниот ден на Ромите е...
Вести Македонија

На шест огласи за издавање на ординации во Шуто Оризари не се пријавил ниту еден лекар

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека за Поликлиниката во населбата Шуто Оризари, која работи во склоп на Здравствениот дом Скопје, за период од пет години  почнувајќи...
Вести Македонија

Груби на средба со ромската заедница: Масовна сенсибилизација за процесот на пописот

Слободен печат
Првиот Вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби по средбата со претставници на турската заедница, имаше средба и со претставници...
Вести Македонија

Сред пандемија, 1.200 деца и 4.000 возрасни од Шуто Оризари оставени без основна здравствена заштита

Слободен печат
Поради заминувањето во пензија на двајца матични лекари, речиси 1.200 деца и 4.000 возрасни од Шуто Оризари се оставени без основна здравствена заштита веќе 2 месеци, сред пандемија. На...