• реактор

Русите планираат да постават нуклеарен реактор на Месечината

Русија започна со развој на нуклеарна централа за планираната заедничка лунарна станица со Кина, изјави вчера шефот на руската вселенска агенција Роскосмос, Јуриј Борисов, а пренесува агенцијата РИА. Борисов, поранешен заменик министер за одбрана, во март изјави дека Москва ја разгледува идејата за напојување на централата со нуклеарна енергија. „Русија и Кина ја разгледуваат можноста …

Русите планираат да постават нуклеарен реактор на Месечината Read More »