20 C
Скопје

Tag : Рашковски

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Имало ли злоупотреби на тестовите за идните судии и oбвинители?

Имало ли злоупотреби при тестирањата за прием на идните судии и јавни обвинители, до затворањето на весникот остана неодговорено прашањето на „Слободен печат“, што го...
Вести Македонија

Заев: Истрагата треба да ги даде резултатите за случајот со Рашковски

Слободен печат
Никој не е над законот, ниту е заштитен зашто е носител на некоја функција, но никој не е ниту виновен додека тоа не се докаже,...
Вести Македонија

Ангелов: Апсењето на Рашковски покажува дека оваа власт постапува неселективно

Слободен печат
Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов во емисијата ,,24 анализа” истакна дека одговораат сите кои прават кривично дело и кои во иднина би направиле. „Сведоци сме дека...
Вести Македонија Слајдер

Рашковски од куќен притвор оди во Шутка

Слободен печат
Поранешниот генерален секретар во Владата, Драги Рашковски од куќен притвор, мерка што му беше определена за истрагата за набавката на софтверот, оди во истражниот затвор...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев стои зад Рашковски и набавката на неговиот софтвер

Слободен печат
Заев е бранител на криминалот на Рашкоски кој и понатаму може да влијае на сведоците. Рашкоски си дојде со рацете во џебот во судот, а...
Вести Слајдер Хроника

Полицијата го приведе Драги Рашковски, обвинителството бара притвор

Слободен печат
Полицијата денеска изутрина го привела доскорешниот секретар во премиерскиот кабинет и екс генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, откако Основното јавно обвинителство за гонење организиран...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

За јавноста, заминувањето од функција на Рашковски е недоволно

Соња Христовска Угриновска
По серијата обвинувања за скандалозни јавни набавки поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски поднесе оставка од најновата владина функција секретар за поддршка на институциите....
Вести Македонија

ДКСК: Оставката на Рашковски не влијае на работата по предметите

Слободен печат
Оставката на поранешниот генерален секретар на Владата на Република Северна Македонија не влијае на работата по предметите поврзани со него и постапувањето ќе продолжи согласно...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: Оставка треба да си даде цела влада, а Рашковски треба да биде во затвор

Слободен печат
Оставка треба да си поднесе целата влада, а не само Рашковски. Тој треба онаму каде што одамна требаше да биде – возатвор, рече денеска лидерот...
Вести Македонија Слајдер

Премиерот Заев ја прифати оставката на Рашковски

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев ја прифати оставката на секретарот за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на Програмата на Владата Драги Рашковски, изјави на денешната...