• раселени лица

Милицијата КОДЕКО во Конго уби најмалку 12 раселени лица

Припадници на вооружената милиција КОДЕКО на североистокот на Конго убиле најмалку 12 лица за време на нападот на кампот за раселени лица, потврди денеска армискиот портпарол, а некои граѓански здруженија објавија дека бројот на убиени е значително поголем. „Бегајќи од редовните армиски единици, милитантите на КОДЕКО упаднаа во селото Дродро во провинцијата Итури и убија …

Милицијата КОДЕКО во Конго уби најмалку 12 раселени лица Read More »