Tag : протерување

Вести Свет

САД ја поздрави одлуката на Албанија да протера ирански дипломати

Слободен печат
Портпаролката на американскиот Стејт департмент, Морган Ортагус, ја поздрави и ја пофали одлуката на албанската Влада да протера двајца ирански дипломати од земјата. Во статус...
Вести Регион

Албанија протера двајца ирански дипломати

Слободен печат
Албанија прогласи двајца ирански дипломати за непожелни во земјата. Според пишувањата на албанските медиуми, министерот за внатрешни работи изјавил дека двајцата дипломати „делувале спротивно на...
Вести Свет

Реципрочни мерки: Мадрид ќе протера боливиски дипломати од земјата

Слободен печат
Шпанија ќе протера тројца боливиски службеници, соопштено е денес од шпанското Министерство за надворешни работи, пренесува „Срна“. Во соопштението се наведува дека станува збор за...
Вести Свет

САД тајно протерале двајца кинески дипломати

Слободен печат
Владата на САД тајно протерака двајца официјални претставници на кинеската Амбасада претходно оваа година по нивни упад во воената база во Вирџинија, објави „Њујорк Тајмс”,...
Вести Свет

Германија како неправедна ја оцени одлуката за протерување на дипломатите од Русија

Слободен печат
Германија денеска ја оцени како неправедна одлуката на Русија да протера двајца германски дипломати од Москва, што беше одговор на одлуката на Берлин минатата недела...
Вести Свет

Руските власти протераа германски дипломати од Москва

Слободен печат
Двајца германски дипломати, вработени во амбасадата на Германија во Москва, се прогласени за „персона нон грата” и донесена е одлука тие да ја напуштат Русија,...
Вести Свет

Протеран амбасадор на ЕУ во Бенин, кој повикувал граѓани на протест

Слободен печат
Властите во Бенин му дадоа рок до 1 декември на амбасадорот на ЕУ, Оливер Нете да ја напушти оваа земја поради политичко мешање во внатрешните...
Вести Свет

ВЕНЕЦУЕЛА ВОЗВРАТИ: Дипломатите на Салвадор имаат рок од 48 часа да ја напуштат земјата

Слободен печат
Министерството за надворешни работи на Венецуела соопшти денеска дека ќе ги протера од земјата дипломатите на Салвадор, бидејќи таа централноамериканска држава решила да ги протера...
Вести Регион

Кривични пријави за 22 полицајци заради протерувањето на ѓуленистите од Косово

МИА агенција
Косовското Специјално обвинителство потврди денеска дека примило кривични пријави од страна на Полицискиот инспекторат на Косово за 22 полициски службеници во врска со протерувањето, пред...