• пронајдена

Грчки нуркачи открија остатоци од италијанска подморница од Втората светска војна

Грчки нуркачи открија остатоци од италијанска подморница, 80 години откако таа била потоната од страна на сојузничките сили во Егејското Море за време на Втората светска војна, јави Катимерини. Бродот „Јантина“, кој отпловил од грчкиот остров Лерос со 48 морнари на него, потонал на 5 јули 1941 година, откако бил погоден од торпеда испукани од …

Грчки нуркачи открија остатоци од италијанска подморница од Втората светска војна Read More »