Tag : процес

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ќе биде ли преговарачкиот процес со Македонија заснован врз европското право?

Весна Тодоровска
Паралелно со усогласувањето на ставовите на власта и опозицијата за датумот за парламентарните избори течат и лобирањата на Македонија кај државите членки за драфт верзијата...
Вести Македонија

Универзитетот во Тетово наставно-научниот процес продолжи да го реализира преку онлајн платформа

МИА Агенција
Канцеларијата за образование при Универзитетот во Тетово информира дека на сите нивни факултети наставниот процес се одвива преку онлајн платформата, форма на настава која е поддржана и прифатена од...
Вести Македонија Слајдер

Доказите на Јанева делумно ќе бидат тајни за јавноста

Горан Наумовски
Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дукоски во денешната презентација на листата на материјални докази пред судот информираше дека од обвинителката Вилма Рускоска добил известување дека...
Вести Македонија Слајдер

Арсовски: Сопругот на Марина Туцаковиќ му даде плико со пари на Боки 13

Бојан Јовановски го знам од 2017 година, кога хонорарно работев како возач кај него, а кога се отвори 1ТВ бев вработен, изјави Стојан Арсовски, кој...
Вести Македонија Слајдер

Вархељ: ЕУ мора да овозможи побрз и подинамичен процес за пристапување на Македонија и Албанија

Слободен печат
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархељ на пленарната седница на Европскиот парламент во Стразбур посочи дека Европската Унија мора да го забрза пристапот на земјите...
Вести Регион

Курти: На патот за договор со Демократскиот сојуз на Косово има еден камен

Слободен печат
Кандидатот за нов премиер на Косово, Албин Курти во изјава за медиумите по завршување на церемонијата за божиќните празници во Приштина, рече дека договорот со...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Трамп: Демократите не ми овозможија праведен процес во Претставничкиот дом, сега сакаат да го сторат тоа и во Сенатот

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп напиша на Твитер дека бара да се спроведе итен процес во Сенатот. Тој ја даде изјавата откако претседателката на Претставничкиот дом...
Еспресо Секс

ЗАПОМНЕТЕ: Интимноста е поважна од сексот! Еве зошто…

Слободен печат
Многумина не ја разбираат разликата помеѓу интимноста и сексот. Повеќето луѓе ги користат овие два збора како синоними, но тоа не е така. Погледнете неколку...
Вести Македонија

Заев – Тигањ: Продолжува помошта од Хрватска во пристапниот процес кон ЕУ

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска ја прими хрватската амбасадорка Нивес Тигањ, која од неодамна стапи на должноста во нашата земја. – Позната е поддршката која Хрватска...
Вести Македонија

После пет години започна процесот за хеликоптерката несреќа кај Струмица

МИА Агенција
Со воведни зборови на обвинителството и на одбраната денеска во Струмица почна судењето за хеликоптерската несреќа по повеќе од пет години, откако претходно два пати...