17.8 C
Скопје

Tag : писма

Вести Македонија

Амбасадорката Бошковска ѝ ги предаде акредитивните писма на грчката претседателка

Слободен печат
 Во позитивна и пријатна клима, во претседателската палата во Атина, новоименуваната амбасадорка на земјава во Грција, Лидија Бошковска денеска ѝ ги предаде акредитивните писма на...
Жена Магазин Магазин слајдер Ретро

Дрога, сексуална злоупотреба, насилство, уцена: Нови откритија за животот на Марија Калас

Слободен печат
Необјавените писма на Марија Калас ги опишуваат нејзините болни врски со нејзиниот сопруг, мајка и Аристотел Оназис – била дрогирана, сексуално злоставувана, уценувана и ограбена....
Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер

За 113.000 долари, обожавателите ќе можат да ги читаат интимните мисли на принцезата Дијана

Слободен печат
Во писмата се содржат незгодни теми како што се разводот на принцезата Дијана со принцот Чарлс, нејзините проблеми со менталното здравје и конфликтот со медиумите....
Вести Македонија

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот италијански амбасадор: Италија останува силен поддржувач на нашата европска интеграција

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Италијанската Република, Андреа Силвестри. На свечената церемонија на предавање на акредитивните писма претседателот...
Вести Регион

Тачи: Писмата на Трамп го скицираа епилогот на дијалогот меѓу Косово и Србија, кој треба да заврши со меѓусебно признавање

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп покажал големо внимание за јакнењето на мирот и стабилноста во Западен Балкан,...
Забава Магазин

Тајните писма на Бетовен и неговата љубов – Жанет

Слободен печат
Жанет Д Онтар и Лудвиг Ван Бетовен биле врсници. Родени се во 1770 година и уште во најраната младост се вљубиле еден во друг. Композиторот...
Еспресо

Хенри Милер, мудрецот на сексот и неговата муза Бренда Венус

Слободен печат
На 7 јуни 1976 година,  Бренда Венус го добила првото писмо од Хенри Милер. Таа била анонимна актерка и балерина, а тој веќе славен писател....
Вести Свет

Анонимни писма со закана за бомба: Се евакуираат трговски центри во Санкт Петрбург

Слободен печат
Околу 30 трговски центри и 35 медицински установи во Санкт Петрбург примиле анонимни закани за подметнати бомби, за Тасс изјави извор од Итната служба. -Околу...
Колумни

Овци, сестри и НАТО во нашиот град

Жанета Скерлев
Уште само крвна слика што не побараа. Фотографија, побараа. Не на цело тело, која на барање би ја вратиле, како на времето кога, главно, дечковците...