Tag : писма

Вести Регион

Тачи: Писмата на Трамп го скицираа епилогот на дијалогот меѓу Косово и Србија, кој треба да заврши со меѓусебно признавање

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп покажал големо внимание за јакнењето на мирот и стабилноста во Западен Балкан,...
Забава Магазин

Тајните писма на Бетовен и неговата љубов – Жанет

Слободен печат
Жанет Д Онтар и Лудвиг Ван Бетовен биле врсници. Родени се во 1770 година и уште во најраната младост се вљубиле еден во друг. Композиторот...
Еспресо

Хенри Милер, мудрецот на сексот и неговата муза Бренда Венус

Слободен печат
На 7 јуни 1976 година,  Бренда Венус го добила првото писмо од Хенри Милер. Таа била анонимна актерка и балерина, а тој веќе славен писател....
Колумни

Речиси крај на светот

Жанета Скерлев
Обичен ден, како и секој друг во декември. Дожд, облаци, па ветер, да ги растера малку облаците и да нè залаже дека можеби ќе видиме...
Вести Свет

Анонимни писма со закана за бомба: Се евакуираат трговски центри во Санкт Петрбург

Слободен печат
Околу 30 трговски центри и 35 медицински установи во Санкт Петрбург примиле анонимни закани за подметнати бомби, за Тасс изјави извор од Итната служба. -Околу...
Колумни

Овци, сестри и НАТО во нашиот град

Жанета Скерлев
Уште само крвна слика што не побараа. Фотографија, побараа. Не на цело тело, која на барање би ја вратиле, како на времето кога, главно, дечковците...
Вести Економија

ЕК предупредува пет земји од ЕУ за буџетите за 2020 година

Слободен печат
Финансиските планови на Италија, Франција, Шпанија, Португалија и Белгија може да ги прекршат фискалните правила на еврозоната. Европската комисија (ЕК) предупреди пет држави од Европската...
Колумни

Кога најдобрите планови ќе ја промашат целта

Жанета Скерлев
Сликата беше следна. Станица на метро линија во источен Лондон. Сабајле. Рано сабајле. Утрински турканици, луѓе чекаат да се качат, поточно да се натоварат во...
Вести Македонија

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новата амбасадорка на Кралството Шведска

МИА Агенција
Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма од страна на Кристин Форсгрен Бенгтсон, новоименувана амбасадорка на Кралството Шведска во Република Северна Македонија. Пендаровски, како...
Вести Македонија

Светските лидери му испратија честитки на Пендаровски

Слободен печат
По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации, информираат од претседателскиот...