Tag : пензиски реформи

Вести Свет

(ВО ЖИВО) Протести ширум Франција: Затворена Ајфеловата кула, Лувр и Версај

Слободен печат
Во очекување француската Влада денеска да го претстави предлог-законот за реформи на пензискиот систем, синдикатите го продолжуваат штрајкот низ целата земја, но во помал број...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Макрон евакуиран, демонстранти се обиделе да влезат во театар кадешто гледал претстава

Слободен печат
Триесет демонстранти синоќа се обидоа да влезат во театарот „Буфе ди Норд“ каде францускиот претседател Емануел Макрон гледаше претстава. Но, тие беа спречени од полиција,...
Вести Свет

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат
Протестите против пензиските реформи во Франција и понатаму траат, но изгледа дека тактиката на францускиот претседател Емануел Макрон, која се сведува на тоа демонстрантите да...
Вести Свет

Лувр немаше избор, го затвори музејот

Слободен печат
Соочена со блокади од синдикатите, управата на музејот Лувр немаше друг избор освен да ги затвори на музејот. Меѓусиндикалната организација на музејот сакаше со ова...
Вести Свет Слајдер

Подобро е штрајк, отколку пензија во беда: Нови протести против пензиските реформи во Франција (ВИДЕО)

Слободен печат
После еден месец штрајк против пензиската реформа, „жолтите елеци” и синдикатите повторно заеднички демонстрираат во главниот град на Франција, јави дописникот на МИА. Оваа сабота,...
Вести Свет

Продолжуваат протестите во Франција против пензиските реформи

Слободен печат
Штрајкот против пензиската реформа во Франција продолжи и денеска, 19-ти ден по ред, откако накратко беше блокиран сообраќајот на линијата 1 од париското метро –...
Вести Свет

Владата и синдикатите во Франција ќе се обидат да ги усогласат ставовите за реформата на пензискиот систем

Слободен печат
Претставници на француската Влада предводени од премиерот Едуард Филип денеска ќе се сретнат со претставници на сите синдикати и работнички организации во Франција, кои протестираат...
Вести Свет

Нема училишта, нема возови, нема Ајфелова кула: Франција штрајкува (ВИДЕО)

Слободен печат
Француските синдикати го замреа транспортот, ги затворија училишта, а денеска стотици илјади демонстранти излегоа на улиците со цел да го принудат претседателот Емануел Макрон да...
Вести Свет

Познати дел од мерките на пензиската реформа во Франција

Слободен печат
Францускиот премиер Едуар Филип денеска треба да ги открие деталите за пензиската реформа пред Економскиот, социјалниот и еколошкиот совет, по 18-те месеци консултации, додека Франција...