• откриен

Откриен е првиот случај нa птичји грип кој се пренесува на луѓе

Четириесет и едногодишен маж се заразил со редок вид птичји грип, потврдија кинеските здравствени власти. Официјалните лица не кажуваат како тој се заразил, но се верува дека овој вид на вирус Х10Н3 ретко се пренесува од човек на човек. Жител на провинцијата Џaнгсу, на кој му беше дијагностициран минатата недела, се опорави и наскоро ќе …

Откриен е првиот случај нa птичји грип кој се пренесува на луѓе Read More »