9 C
Скопје

Tag : Ненад Марковиќ

Вести Македонија

Марковиќ: Завршија изборите, но не и постизборните пазарења – Теоретски е можно Влада без ДУИ (ВИДЕО)

Слободен печат
Завршија изборите, но не и постизборните пазарења. Имаме мала промена кај ДУИ од првичната прилично арогантна позиција диктирана токму од резултатот на изборите. Сметам дека...
Вести Македонија Слајдер

Марковиќ: Кој и да победи на изборите ќе има јака опозиција која редовно ќе и „дише во врат“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Треба да се биде внимателен со анкетите. Не зборам за центри кои преентираат полувистинити и полулажни анкети. Во Хрватска имаме пример – коалицијата „Рестарт“ имаше...
Вести Македонија

Проф Марковиќ: Албанските интелектуалци ја закопаа идејата за премиер Албанец под контрола на ДУИ (ВИДЕО)

Слободен печат
Евидентна е релаксацијата во меѓу-етничка смисла. Дури ни ова што ДУИ проба да го наметне не одекна баш многу силно. Главната причина за тоа не...
Вести Македонија Слајдер

Марковиќ: СДСМ и ВМРО имаат еден премолчен договор – избегнување на ДУИ како коалиционен партнер (ВИДЕО)

Слободен печат
ВО МАКЕДОНИЈА ИМА ЕДЕН ДОПОЛНИТЕЛЕН ПРОБЛЕМ КОЈ ШТО НЕ МОЖЕМЕ ДА ГО ВИДИМЕ. ИЗЛЕЗЕ РАНГЛИСТА – КАДЕ ШТО МАКЕДОНИЈА Е ПОСЛЕДНА ИЛИ ПРЕТПОСЛЕДНА ВО МЕДИУМСКА...
Вести Македонија

Марковиќ: Проблемот не е Албанец-премиер, туку премиер од редовите на ДУИ под контрола на Ахмети

Слободен печат
Подобро е да се случат избори отколку да чекаме. Избори мора да има бидејќи се наоѓаме во политичко лимбо. Ние ја согледуваме ситуацијата од аспект...
Вести Свет Слајдер

Марковиќ: Цвета популизмот во моментов – Дека избори ќе има сигурен сум, останува прашањето што ќе се испазарат партиите

Слободен печат
Универзитетскиот професор Ненад Марковиќ, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, образложувајќи ги истражувањата кои ги прави при справувањето со коронавирусот, вели самите држави, кога е...