12 C
Скопје

Tag : сп неделник

Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Вонредни избори на Косово: Проблемите никако да завршат

Д-р Идлир Лика/Анадолу
Според предизборните анкети, косовското социјалистичкото Движење за самоопределување (ЛВВ), предводено од Албин Курти, ќе победи на предвремените избори на Косово што треба да се одржат...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Зошто се влошува состојбата со епидемијата во Британија?

Крис Џилс/Financial Times
Болниците во Велика Британија се соочуваат со поакутна здравствена криза отколку за време на првиот бран на ковид-19 минатата пролет, со многу повеќе пациенти кои...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Апсење што го „потресе“ регионот: „Зета тече тамо џе јој Брано рече!“

Душан Телесковиќ/Недељник
Се вели дека моќта е таму каде што луѓето веруваат дека е, а во Црна Гора, овој Божиќ, јасно беше демонстрирано каде моќта повеќе нема...
Вести Ви Препорачуваме Македонија СП Неделник

ИНТЕРВЈУ | Капка Касабова: Бугарија и Македонија се како мајка и ќерка што не разговараат

Георги Ангелов/Дојче Веле
ДВ: Госпоѓо Касабова, во вашата последна книга „До езерото“ дејството се одвива главно на Охридското и Преспанското Езеро. Таму зборувате за долгогодишната политика на разделување...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

На фармата за магариња „Мартиниќи“: Аукции за помош на здруженијата за заштита на животни

Дамир Калач/Вијести
Фармата за магариња „Мартиниќи“ му помогна на здружението за заштита на животните со симболични плаќања, пари што беа уплатени на сметката на фармата од продажбата...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Биолошко оружје, Кина, Бил Гејтс…

Слободен печат
Теориите на заговор наоѓаат плодно тло на Западниот Балкан. Институциите се кревки и честопати не им се верува, а постои праисторија на конспирациите кои бликаа...
Вести Ви Препорачуваме Македонија СП Неделник

Интервју со Весела Чернева: Поради Северна Македонија, Бугарија остана осамена и неразбрана во ЕУ

Весела Чернева е заменик-директор на Европскиот совет за надворешни односи (ECFR) и директор на канцеларијата на организацијата во Софија. Нејзини главни истражувачки теми се надворешната...
Ви Препорачуваме Колумни СП Неделник

Дас ист Валтер

Ѓорѓе Крајишник
Вистина е дека нè поздравуваат како општество кое хронично не е во состојба да преземе одговорност за сопственото постоење. Три децении се распаѓаме од сите...
Ви Препорачуваме Колумни СП Неделник

Како падна Мило Ѓукановиќ?

Вељко Лалиќ
Моќта е чудо. И нема подобар пример за тоа од Мило Ѓукановиќ.Ве извлекуваат од капа како дете, вие политички го убивате човекот што ве донел...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Проблематичниот план на Бајден за предводењето на светот

Гидеон Рахман/Financial Times
Владите ширум светот изучуваат една статија што се појави минатиот јануари, во угледниото американско списание „Фореин аферс“ (Foreign Affairs), со наслов: „Зошто Америка мора повторно...