• Мустафа ал-Кадими

Ал-Кадими: Уапсен висок водач на џихадистичката група ИД и оперативец на Ал Каеда

Ирачките власти соопштија дека висок водач на џихадистичката група Исламска држава и долгогодишен оперативец на Ал Каеда, Сами Јасим бил уапсен во прекугранична операција. Веста ја објави на Твитер ирачкиот премиер Мустафа ал-Кадими, кој истакна дека тоа била една од најтешките прекугранични разузнавачки операции, спроведени од ирачките безбедносни сили. Стејт департментот, во рамки на програмата …

Ал-Кадими: Уапсен висок водач на џихадистичката група ИД и оперативец на Ал Каеда Read More »