Tag : мурати

Вести Македонија Слајдер

Мурати: Постапувањето на Судот за распуштањето на Собранието ќе зависи од ставот на работниот состанок

МИА Агенција
Претседателот на Уставниот суд на Република Северна Македонија, Сали Мурати во изјава за МИА вели дека минатиот четврток (30 април), од страна на судијата д-р...
Вести Македонија

Заштитата на слободите и правата главен фокус на средбата на Мурати со Баздикин

Слободен печат
Остварување на улогата на Уставниот Суд на Република Северна Македонија, заштитата на слободите и правата, предизвиците со кој се соочуваа овој суд и активностите кои...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Мурати за МИА: Неопходно е унапредување на статусот на уставните судии за нивна целосна самостојност и независност

МИА Агенција
Неопходно е унапредување на статусот на уставните судии, при што не се мисли само на материјалните прашања, туку воопшто, со цел да се обезбеди нивна...
Вести Македонија

Мурати: Уставниот суд ќе го земе во предвид одговорот од Собранието

МИА Агенција
Неблагодарно е да се врзуваме за фиксни рокови во однос на донесување одлуки на Судот за сите предмети, вклучувајќи го и предметот за оценување на...