5 C
Скопје

Tag : мозочен удар

Здравје Магазин Магазин слајдер

Размислете двапати пред да си го „крцнете“ вратот: Може да предизвика мозочен удар

Слободен Печат
Имате вкочанет врат? Можеби треба да размислите двапати пред да посегнете кон навидум наједноставниот начин за олеснување на болката. Иако се случува ретко, манипулацијата со...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Проф. д-р Сашо Стојчев, невролог: Мозочен удар – може ли да се спречи?

Слободен печат
Мозочниот удар е многу често заболување на кое децении наназад не му се посветува потребното внимание. Инциденцијата во светски рамки се движи од 230 до...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Мозочниот удар е нов симптом на ковид-19 кај младите пациенти?

Слободен печат
Мозочниот удар може да биде прв симптом на ковид-19 кај младите пациенти, покажува новото канадско истражување. Мозочните удари се појавуваат релативно често помеѓу пациентите со...
Вести Свет

Трамп немал мозочен удар, тој е здрав, тврди неговиот лекар

Слободен печат
Шон Конли, личниот лекар на американскиот претседател потврди дека Трамп немал мозочен удар или некој друг сериозен здравствен проблем, како што објавија странските медиуми. -Можам...
Здравје Магазин Магазин слајдер

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат
Мозочниот удар е брзо губење на мозочните функции поради нарушување на дотокот на крвта во мозокот. Може да се појави како резултат на исхемија (недостаток...
Вести Свет

Експертите зачудени: Италијанец после мозочен удар проговорил со словенски акцент

Слободен печат
Тој се опоравил откако пред три години доживеал мозочен удар во десната хемисфера на мозокот, и како што наведува порталот Today.It, нема когнитевен дефицит, но...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Како се промени животот на Тони Цетински и неговата сопруга откако таа доживеа мозочен удар… (ФОТО)

Васко Спасоски
Сопругата на Тони Цетински (50)  и неговата најголема поддршка во живтот, Дубравка Цетински (35) во средината на јуни минатата година доживеа мозочен удар и беше хоспитализирана во Ријека,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Јапонски тест го открива ризикот од мозочен удар! Проверете го здравјето на мозокот за 20 секунди

Слободен печат
Мозокот има клучна улога во здравјето на луѓето и битно е да се зачува. Ако дојде до оштетување на крвните садови на мозокот, на човекот...
Магазин Спорт Фудбал

Мајката на Кристијано Роналдо итно пренесена во болница

Слободен печат.
Мајката на фудбалската ѕвезда Кристијано Роналдо итно е пренесена во болница, откако претрпела мозочен удар, според информациите на медиумите од Португалија. View this post on...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин

Пред мозочниот удар телото ги праќа овие 8 сигнали!

Слободен печат
Мо­зоч­ни­от удар е ра­пид­но гу­бе­ње на мо­зоч­ни­те фун­кции по­ра­ди на­ру­шу­ва­ње на до­то­кот на крв во мо­зо­кот, а како резултат на тоа, нервните клетки кои се...