Tag : монт еверест

Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Јунко Табеи, првата жена која го освоила Монт Еверест и прва жена која ги искачила седумте највисоки врвови на седум континенти

Слободен Печат
Јунко Истибаши, била родена во 1939 година, како петто од вкупно седум деца во семејство кое живеело во земјоделскиот град Михара, недалеку од Фукушима. За...
Вести Свет Слободна ТВ

КАКО СЕ ЧИСТЕШЕ МОНТ ЕВЕРЕСТ: Собрани неверојатни 30 тони ѓубре

Слободен печат
Експедицијата на непалската влада на Монт Еверест, од највисокиот врв на светот собрала 30 тони ѓубре. Планинарите се вратиле од 8.850 метри високата планина кажувајќи...
Вести Свет

На МОНТ ЕВЕРЕСТ собрани 11 тони ЃУБРЕ

Слободен печат
Експедицијата на непалската влада на Монт Еверест, од највисокиот врв на светот собрала 11 тони ѓубре. Планинарите се вратиле од 8.850 метри високата планина кажувајќи...
Вести Свет

Отстранети дури 11 тони ѓубре од Монт Еверест

Слободен печат
Според официјалното соопштение на непалската влада, од Монт Еверест биле отстранети дури 11 тони ѓубре, а биле откриени и четири мртви тела. Официјален претставник на...
Вести Свет

За качување на Монт Еверест се чека со часови, мртвите тела се прескокнуваат

Слободен печат
Ед Дохринг, доктор од Аризона, цел живот сонувал да се качи на Монт Еверест, но кога се качил таму пред неколку дена, тој се шокирал...
Вести Македонија

Димитар Илиевски Мурато пред 30 години го освои Монт Еверест и замина во легендите (ВИДЕО)

МИА Агенција
На 10 мај 1989 година, битолчанецот Димитар Илиевски Мурато, како прв македонски алпинист се искачи и го освои највисокиот планински врв на светот Монт Еверест...
Вести Свет

Страшна авионска несреќа под Монт Еверест – Има и жртви (ВИДЕО)

Горан Наумовски
Најмалку три лица загинаа, а четворица се повредени откако денеска мал авион при полетувањето од еден непалски аеродром во областа Монт Еверест удрил во паркиран...