24.8 C
Скопје

Tag : мнт

Вести Култура

МНТ со претставата „Кец на десетка“ ќе гостува во рамките на манифестацијата Струмица, „Град на културата“

Слободен Печат
Претставата „Кец на десетка“ по текст на Митко Бојаџиски, во режија на Драган Спасов-Дац и Јордан Симонов, а во продукција на Македонскиот народен театар ќе...
Културен печат

Праизведба на „Само глас“ во МНТ: Животна приказна за една тажна човечка судбина

Тони Димков
Прва претстава премиерно поставена на сцената на Македонскиот народен театар во 2021 година е комуникациската современа музичка драма „Само глас“ по текст на Нина Плавањац...
Вести Култура

МНТ со праизведба на комуникациската современа музичка драма „Само глас”

Слободен печат
На сцената на Македонскиот народен театар, на 26 мај со почеток во 20 часот, ќе биде одиграна праизведбата на комуникациската современа музичка драма „Само глас”...
Вести Култура Слајдер

Почина Кирил Псалтиров, доајен на македонското глумиште

Слободен печат
По долго и тешко боледување, вчера во Скопје почина Кирил Псалтиров, доајен на македонското глумиште. Тој беше еден од првата генерација на актери кои излегоа...
Култура

Македонскиот народен театар 76 години испишува историја

Слободен печат
Театарот е место каде што се случува нешто исклучително, тука се преплетуваат режисерските идеи со актерското срце, место каде што се создава магија, а публиката...
Културен печат

Македонски народен театар: Камерни проекти со звучни актерски имиња

Тони Димков
Два проекти поддржани од Годишната програма на Министерството за култура на РСМ за 2021 година се подготвуваат на сцената на Македонски народен театар. Претставата „Само...
Вести Култура

МНТ подготвува два нови проекти

Слободен печат
На сцената на МНТ во тек се подготовките на два проекти поддржани од Годишната програма на Министерството за култура на РСМ за 2021 година. Претставата...
Вести Култура Слајдер

ВИДЕО | Коцев: Кога застанав на празната сцена во МНТ, почуствував како да сум го изгубил својот втор дом

Слободен печат
Еден од најуспешните македонски театарски и филмски актери, Сашко Коцев вели дека му е жал што ја нема директната врска со публиката која се случува...
Културен печат

Интернационален проект „Патиштата на хероите“: Уметнички пристап кон социјалните и еколошките проблеми

Тони Димков
Македонскиот народен театар како координатор ќе биде дел од интернационалниот проект „Патиштата на хероите“, во кој ќе бидат вклучени седум организации-партнери од шест држави. Заедничката...
Вести Култура

ВИДЕО | Николиќ: Со финансиската поддршка од Креативна Европа, МНТ ќе го работи меѓународниот проект „Патиштата на хероите“

Македонски народен театар доби финансиска поддршка од програмата Креативна Европа, на Европската унија за долгорочниот проект „Патиштата на хероите”, комплексен проект со времетраење од две...