Tag : митови

Жена Магазин

6 митови и вистини за целулитот и како конечно да го „стопиме“

Слободен печат
Целулитот не одбира ниту возраст ниту телесна тежина. Често гледаме слаби девојки кои имаат целулит, некои и повеќе од што имаат други полнички жени. Еве...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Не поставувајте сами дијагноза – Еден од најголемите митови за високиот притисок

Слободен печат
Зголемениот крвен притисок или хипертензија се нарекува и „тивок убиец“, бидејќи често нема никакви симптоми, а личноста најчесто дознава дека го има дури откако ќе...
Вести Култура

Студенти од Филолошкиот факултет преведоа 22 легенди од светот

Слободен печат
Студенти од Катедрата за англиски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ и нивната професорка Мира Беќар, преку онлајн-платформата Зум ја промовираа книгата „Херојски...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин

Лекар разби 10 основни митови за заразувањето со ковид-19

Слободен печат
Над 2 милиони луѓе се заразени со коронавирусот кој брзо се шири, а жртвите се веќе над 120.000. Во последните месеци, веста за заразата е...
Вести Македонија

Топ пет руски митови за НАТО и Ковид-19

Слободен печат
Во нашата заедничка борба против пандемијата на Ковид-19, фактите и информациите од кредибилни извори се поважни од кога и да е. Од почетокот на кризата,...
Ви Препорачуваме Магазин

Пет митови за коронавирусот: Приказните за вирусот Ковид-19 се шират побрзо од самата пандемија, важно е да се знае што од тоа е точно!

Слободен печат
Вести, совети, приказни за коронавирусот – овие денови ги сретнуваме постајано, ги има насекаде, а се шират побргу од самата пандемија. Со оглед на тоа...
Жена Магазин

Поглед на еден маж кој сака да остане анонимен: Три УЖАСНИ митови за жените!

Слободен печат
Ова е искрена „исповед“ на еден маж, кој, за сега, сака да остане анонимен.  Еден од пострашните митови за жените е оној дека тие, демек,...
Вести Свет Слајдер

Пет лажни митови за коронавирусот

Слободен печат
Како се зголемува епидемијата на коронавирусот и како се зголемува бројот на заразени лица, така по социјалните мрежи, но и по некои медиуми, се зголемува...
Жена Магазин

Митови за животот од кои секоја жена треба да се ослободи кога ќе наполни 30 години

Слободен печат
Постојат одредени убедувања и митови кои ни се „наметнати“ од блиските и од околината во која живееме....
Жена Магазин

Три митови за бременоста во кои веруваме, а не се точни

Слободен печат
Она што го гледаме во филмовите нема никаква поврзаност со тоа како тече реалноста...