• Мигел Дијаз-Канел

За пет дена во Куба под мистериозни околности се убиени петорица генерали

Петмина постари, пензионирани кубански генерали починаа во последните денови под мистериозни околности, потврдија властите, што само додаде тежина на новите продемократски протести на островот и во Соединетите држави. Нема знаци дека генералите починале под сомнителни околности.„Гардијан“ пишува дека еден од нив, бил началник на воздухопловните сили кога во февруари 1996 година, по наредба на кубанската …

За пет дена во Куба под мистериозни околности се убиени петорица генерали Read More »