1 C
Скопје

Tag : мепсо

Вести Економија

Од почетокот на годинава нема увоз на струја

Соња Кириџиевска
Обилните врнежи од дожд несвојствени за овој период од годината се добредојдени ја поправија неповолната хидролошка ситуација, па од почетокот на годинава, не се увезува...
Вести Македонија Слајдер

ФОТО: Поради паднато дрво врз далекувод, Дебар и околината без струја

Слободен печат
Силното невреме и мразот предизвикаа прекин во снабдувањето со електрична енергија на градот Дебар и околни населени места, соопшти МЕПСО. Имено, тежината на мразот и...
Вести Македонија Слајдер

Заев контра Антикорупциска: Нема ништо спорно во назначувањето на новиот директор на МЕПСО

Слободен печат
Во врска во вчерашната изјава на претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска дека постои судир на интереси во назначувањето на Куштрим Рамадани за нов директор...
Вести Економија

Бочварски: Нема судир на интереси при изборот на директорот на МЕПСО

МИА Агенција
Управниот одбор на МЕПСО има дадено предлог и го има изгласано Куштрим Рамадани за директор на компанијата. Колку што сум информиран правните тимови на Владата...
Вести Економија Слајдер

МЕПСО објаснува за попладневната хаварија во снабдувањето со струја, низа дефекти и пад на напонот причина за прекинот

Слободен печат
Денеска во 12 часот вкупното моментално производство на електрична енергија приклучено на преносната мрежа на АД МЕПСО изнесуваше околу 400 MW и тоа од термоцентралите ТЕ Битола 2...
Вести Скопје

Бура реакции на Твитер, пола Скопје и Тетово без струја

Слободен печат
Дел од Скопје нема струја поради дефект на 110 киловолтниот далекувод на МЕПСО. Од ЕВН Македонија информираа дека струја нема на потегот до Тетово. Екипи...
Вести Економија

Шуклева: „МЕПСО“ мора да сработи и затоа не може да побара намалување на цената на струјата, а не дека не сака

Слободен печат
Генералната директорка на АД МЕПСО Ева Шуклева не верува дека ќе предизвика намалување на потрошувачката на електрична енергија одобреното зголемување на цената на струјата од...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Засега нема добра волја за враќање на цената на струјата: Јавноста бранува ама безуспешно

Соња Кириџиевска
Засега не е остварлив ниту еден од двата начина за враќање на цената на струјата. ЕВН, МЕПСО и ЕЛЕМ не ги повлекуваат барањата за поскапување,...
Вести Економија

МЕПСО: Тарифата за пренос на електрична енергија ја утврдува надлежното регулаторно тело

МИА Агенција
АД МЕПСО со цел објективно и целосно информирање на јавноста, во врска со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика за утврдување на тарифите на...
Вести Економија Слајдер

Бислимоски: Во системот фалат пари, доколку ги прифатевме барањата на енергетските компании цената ќе се зголемеше за 25%

Миа Агенција
Зголемувањето на цената на струјата нема да влијае врз покачувањето на останатите производи затоа што 90 проценти од индустриските и  комерцијалните потрошувачи купуваат електрична енергија...