• мандатар

Пратениците го изгласаа Голоб за нов премиер на Словенија

Словенечките пратеници го одобрија Роберт Голоб за мандатар на новата Влада, откако неговата партија победи на националните избори минатиот месец, отворајќи го патот за формирање нова влада, пишува агенцијата СТА. На тајното гласање, 54 пратеници го поддржаа Голоб, поранешен извршен директор на државна енергетска компанија која започна проекти за зелена енергија. Голоб претходно оваа година …

Пратениците го изгласаа Голоб за нов премиер на Словенија Read More »