20.8 C
Скопје

Tag : кронавирус

Вести Свет

Белгија со вакцината на АстраЗенека ќе имунизира луѓе на возраст под 55 години

Илинка Иљоска
Белгија месецов ќе искористи 443.000 дози вакцини на АстраЗенека против коронавирусот за вакцинирање на лица помлади од 55 години. Ова ќе се направи поради недостиг на податоци за...
Вести Свет

Гебрејесус: Да се обезбеди праведна дистрибуција на вакцините низ светот

И.И.
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адханом Гебрејесус ги повика денеска сите земји да обезбедат вакцините против коронавирусот да бидат достапни до загрозените...
Вести Некатегоризирано Регион

Додик е позитивен на ковид-19

И.И.
Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик,  по трет пат беше тестиран за коронавирус. Овој пат тестот е позитивен соопштија од Универзитетско-клиничкиот центар на...
Вести Свет

Оксфорд: Нашата вакцина делува кај постари и помлади луѓе

Илинка Иљоска
Вакцината против коронавирусот на универзитетот Оксфорд и компанијата АстраЗенека дава резултати кај постари и помлади лица покажаа најновите истражувања објавени денеска. Британскиот производител на лекови...
Спорт Фудбал

Првиот македонски спортист кој беше позитивен на корона, експресно се излечи

Слободен печат
Поранешниот фудбалер на Ренова и Шкендија и поранешен најдобар стрелец во македонската прва лига, Изаир Емини, експресно се опорави во коронавирусот и тоа за неполна...
Вести Македонија Слајдер

Мајка која била без симптоми го заразила персоналот на Детската клиника со Ковид-19

Слободен печат
На Универзитетската клиника за детски болести ситуацијата е стабилна, нема нови позитивни случаи со коронавирус меѓу персоналот. Позитивни се лаборант, медицинска сестра и докторка од...
Вести Македонија Слајдер

Две лица починаа, нови 46 заразени од коронавирус во земјава

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст од 70 години од Куманово...
Вести Македонија

Поднесени вкупно 77 кривични пријави за непочитување на мерките на Владата

Слободен печат
Од започнувањето на примената на мерките и препораките на Владата на РСМ заклучно со денеска (22.03.), министерството за внатрешни работи поднесе вкупно 77 кривични пријави,...
Вести Свет Слајдер

Коронавирусот се шири низ Латинска Америка: Прогласени вонредни состојби, границите се затворени и воведени се ригорозни контроли

Слободен печат
Корона се шири низ Латинска Америка: Прогласени вонредни состојби, границите се затворени и воведени се ригорозни контроли Колумбија ќе ги затвори границите со Венецуела во...
Ви Препорачуваме Спорт Фудбал

Коронавирусот му се заканува на најголемиот фудбалски спектакл, виси ЕВРО 2020?!

Слободен печат
Одржувањето на ЕВРО 2020 кое требаше да започне на лето е загрозено поради коронавирусот кој продолжува да се шири низ светот, а организаторите внимателно ја...