6.8 C
Скопје

Tag : кризи

Вести Македонија

Ангелов најави воведување број 112 за повикување помош по европски модел

Слободен печат
Претседателот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов најави дека во моментов се работи на воспоставување и имплементација  на повикувачки европски број за помош...
Вести Македонија

ИДСЦС: Потребна е подлабока анализа на системот за управување со кризи, но и да се дефинира улогата на општините

Слободен печат
Потребна е една многу подлабока и посеопфатна анализа на правната и институционална рамка на системот за управување со кризи, а во таа рамка да се...
Вести Свет

Принцот Вилијам порача: Велика Британија е најдобра кога е соочена со кризи

Слободен печат
Британскиот принц Вилијам порача вчера од својата канцеларија дека Британија е најдобра во моментите на криза, упатувајќи кон Британците уште една во низата на пораки...
Вести Свет

Издвоени 900 милиони евра од ЕУ за земјите погодени од воени конфликти или природни катастрофи

Слободен печат
Европската Комисија денеска го усвои својот годишен буџет за хуманитарна помош во износ од 900 милиони евра за оваа година. -Хуманитарната помош на ЕУ ни...
Вести Македонија

ЦУК со НАТО ќе огранизира и спроведе вежба за справување со последици од катастрофи

Слободен печат
Директорот на Центарот за управување со кризи Агрон Буџаку и заменик помошникот генерален секретар за операции при НАТО, Џонатан Периш, денеска ќе потпиша меморандум за...