Tag : корона криза

Вести Економија

Јавниот долг во второ тримесечје 59,5 проценти како резултат на Ковид-19 кризата

Слободен печат
Заклучно вториот квартал од 2020 јавниот долг изнесува 59,5 отсто, додека државниот долг 50,7 проценти, соопшти Министерството за финансии. Покачувањето на јавниот и државниот долг...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Ќе останат ли годинава пари и за К-15?

Јули изминува, но никој не го споменува регресот за годишен одмор. Пандемијата и намалената економска активност, како да ги стивнаа работничките барања, иако согласно Колективните...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Корона криза: Најмали плати добиле угостителите, најголеми програмерите

Просечната априлска плата се намали за 592 денари во однос на мартовската. Корона-кризата го зеде својот данок со 2,2 проценти помали плати во април, отколку...
Вести Економија

Јовановски: Економиите ќе се соочуваат и со втор удар од КОВИД-19, следуваат банкроти (ВИДЕО)

Слободен печат
Имаме многу поразлична ситуаци од досега, пред изборите. Техничката влада функционира. Во услови вакви кави што имаме може да носи и економски мерки. Во друга...
Вести Економија

КСС: Состојбата во стопанството е алармантна, ни се заканува социјална криза

Слободен печат
Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) смета дека состојбата во стопанството е алармантна и дека актуелните економски мерки не се доволни и не се...
Вести Економија

ЕБОР: Пад на БДП од 3,5 проценти, економски раст од 5,5 отсто догодина

Слободен печат
Во текот на 2020 година Северна Македонија ќе забележи пад на БДП од 3,5 проценти, како последица на економските последици од пандемијата на коронавирусот, по...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Законска одредба најавена како мерка направи хаос: Граѓани што останале без работа бараат половина плата од државата, но нема за сите

Повикувајќи се на мерка 4 од вториот економски пакет, граѓаните што останале без работа во време на корона-кризата побарале преку Агенцијата за вработување да добиваат...
Вести Економија

Јовановиќ: Не се главни политичарите, туку бизнисмените, олигарсите, бидејќи само тие ќе останат нечепнати во оваа криза

Слободен печат
Бранимир Јовановиќ, универзитетски професор и финансиски аналитичар во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ даде свој став за скандалозната одлука на Уставен суд. -Ќе морам да...
Вести Економија

Ново финансирање на ЕБОР во С. Македонија во време на кризата со корона вирус

Слободен печат
ЕБОР ја покажува својата поддршка за Северна Македонија со нови €2.5 милиони наменети за Охридска Банка АД Скопје, кои ќе и помогнат на земјата во намалување...