1 C
Скопје

Tag : компјутер

Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Технологија

Синдром на компјутерски вид: Што се случува со очите после 3 часа гледање во екран?

Слободен печат
Синдромот на компјутерски вид е посебна медицинска состојба која е поврзана со зависноста на поединецот од дигитални уреди, како што се компјутери, мобилни телефони, видео...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Стаменов: Нема збор за чувството кога ќе донирате компјутер на дете и ќе измамите песничка, цртеж, насмевка

Слободен печат
Пет години откако ја почна својата хумана акција за собирање и поправка на стари компјутери, кавадарчанецот Борче Стаменов донираше над 500 компјутери. Неговата иницијатива ДонирајКомпјутер...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Работењето на компјутер го уништува здравјето: Не страдаат само вратот и грбот, туку целиот организам!

Слободен печат
Болките во `рбетниот столб, а особено во вратниот дел од грбот, можат да се избегнат… Кога се повеќе време поминуваме на компјутер, особено сега, кога...
Вести Свет

Европол: Порталот „Номерерансон“ нуди бесплатна помош за жртвите на компјутерскиот вирус ренсомвер

Слободен печат
Европол денеска соопшти дека специјализираниот интернет портал „Номерерансон” нуди бесплатна помош за жртвите на ренсомвер – компјутерски вирус со чија помош хакерите од физички и...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Избришавте важен документ? Не е крај, постои начин да го вратите

Слободен печат
Кога бараме документ во корпа за отпадоци, но тој е трајно избришан – се појавува проблем. Доколку не постои првата трага од избришаниот документ во...
Вести Економија

Граѓаните се повеќе преферираат плаќање со картички

Слободен печат
Трансакциите со посредство на банките односно со користење на кредитни трансфери или платежни картички во првиот квартал годинава пораснале за 15,2 отсто на годишно ниво...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Нова ера „компјутер за секое дете”

МИА
Виртуелна училница секој ден, модел на учење што инспирира и влева надеж дека децата сепак се „во ритам” со новите диригирани образовни текови на кои...
Вести Свет

Сеќавање на СТАНИСЛАВ ПЕТРОВ – човекот кој го СПАСИ СВЕТОТ од НУКЛЕАРНА ВОЈНА

Слободен печат
Станислав Петров бил потполковник во Воздушните одбранбени сили на Советскиот Сојуз, и неговата работа била да го надгледува сателитскиот систем на неговата земја, кој следи...
Хроника

При претресот во „1ТВ“ одземени компјутерите на Боки 13

Слободен печат
Во текот на претресот вечерва во просториите на „1ТВ“ одземени се компјутерите на Бојан Јовановски, познат како Боки 13 од неговата канцеларија и компјутерот на...